Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Литературният вестник „Стършел“

Снимка: @ciela.books

За изминалите 75 години, в които вестникът излиза без прекъсване и без да променя „името и нрава си“ по страниците му с публикувани много хумористични разкази, авторите на някои от които са вече класици в хумористичния жанр. Румен Белчев и Михаил Вешим са съставили антологията „Класика в жанра“ на най-добрите от тях, като са се насочили към най-известните имена, работили или уволнявани от „Стършел“. Автор на корицата е художникът Дамян Дамянов.

Освен че така могат да бъдат проследени литературните „моди“ и лъкатушенията им през годините, отчетливо се откроява свежестта на тези текстове и днес, когато те не само са свидетелство за отминалото, но и за трайността. Както на авторовия талант, така и на поводите за смях, ирония и сарказъм. А в този смисъл са и повод за мъничко тъга.

Очевидно подборът не е бил лесен при изобилието от разкази, но двамата съставители са се опитали по Кузма Прутков да обхванат „необхватното“ – от Жак Шемтов, Петър Незнкомов, Добри Жотев, Борис Априлов, Радой Ралин, Дамян Бегунов и Мирон Иванов, през Станислав Стратиев, Йордан Попов, Кръстьо Кръстев, та до… съставителите, които пишат: „Сред такъв пъстър букет от имена всеки читател ще намери своя разказ, който да му дари усмивка“.

Чуйте Михаил Вешим





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българските автори на Венецианското биенале "Хомо Фабер"

Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..

публикувано на 11.01.25 в 12:05

Тридесет и три години специалност "Метал" в НХА

Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е  завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия.  В рамките на проекта бяха проведени..

публикувано на 11.01.25 в 08:20
Ралука Над

Румънската писателка Ралука Над за антропологията и писането

"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45