Зимата е сезон, в който няма как да устоим на очарованието на планината. За съжаление тя крие своите опасности, особено сега, когато има риск от лавини заради затоплянето на времето.
Какви са опасностите и как да бъдем подготвени за тях?
Темата коментира в “Нашият ден” планинският спасител Момчил Панайотов.
“Планината през зимата е много красива, но и много опасна Тя има различен спектър от рискове и хората трябва да осъзнават това, когато потеглят към нея.
На първо място е да се провери каква е прогнозата и по възможност да се провери състоянието на снега в планините.
Също много типично нещо за планините е разваляне на времето. През зимния период дори най-леката мъгла с малко вятър, вече създават съвсем различна обстановка. Много лесно се изчерпват силите на хората и много лесно човек може да се загуби.
Важно да не се предприемат тежки преходи, когато се очаква разваляне на времето.
Много хора не съобразяват облеклото, тръгват с неправилните обувки, без котки и съответно попадат в беда.
Друго важно нещо е да имаме със себе си GPS устройство или поне инсталирана на телефона навигационна карта, която да ни помогне да разберем къде сме, ако попаднем в мъгла.
Какво трябва да носим в раницата?
Много е подходящо да има поне една тънка пухенка, резервна топло яке, резервните шапка и ръкавици също са важни. Чай и някаква енергийна храна също е необходима да носим в раницата.
Чуйте повече от звуковия файл.
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
В рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg