В България живеят 6 520 314 души – това показва предварителната оценка на Националния статистически институт от преброяването през есента на тази година.
Темата коментира в “Нашият ден“ доц. Стоянка Черкезова от Института за изследване на населението, департамент Демография при БАН.
“Преброяването потвърждава нашите очаквания от преди това. Това, което може да се изведе като извод, е, че се наблюдава едно по-интензивно намаляване на населението, което е малко по-неочаквано. Действително, очакваше се намаляване на населението, но това тук изглежда по-интензивно.
Причината за това вероятно е по-голямата миграция. Ако 53% от намаляването на населението се дължи на естествения прираст, т.е. населението е намаляло с 450 000 души, приблизително за 10-годишен период. Всяка година с по 45 000 души е намалявало приблизително, в резултат на миграцията.
Броят на изселените е по-голям от броя на заселените, населението намаляваше с 396 000 души, близо 40 000 души годишно. Това в сравнение с предходния период е доста по-интензивно.
Основното намаляване на населението при предишните две преброявания се дължеше на естествения прираст, сега имаме едно интензифициране на миграционните движения.
Нещо, което по принцип трудно може да се предвиди. В резултат на това е и по-неблагоприятната тенденция, която наблюдаваме. Наблюдаваме по-сериозно задълбочаване на тенденцията.
Логично можем да предположим, че тази миграция е съдействала понеже повечето от емигрантите от България към чужбина са в по-млада, трудоспособна възраст.
Наблюдаваме по-интензивно увеличаване на дела на хората над 65-годишна възраст. Ако сега имаме увеличаване с 5,4% на пункта на този дял, при предходните две преброявания имаме увеличаване между 2 и 2,5%. Имаме два пъти по-интензивно увеличаване на възрастното население.
Само в София има увеличаване на населението. При предходното преброяване имаме 1 млн. и 200 хил., то при сегашното имаме 1 млн. и 500 хил.
Във всички останали области на страната има намаляване на населението. Ако при предишното преброяване във Варна имаше увеличаване на населението, то сега имаме намаляване на населението с 10%.
Други области, в които има намаляване на населението, са – Пловдив, Бургас, Благоевград, Стара Загора. Най-голямо намаляване има във Видин, в Добрич и в Монтана.
Другата група, в която също се наблюдава намаляване на населението, е Велико Търново, Разград, Силистра и Търговище."
Данните не са окончателни
“Данните, които в момента излизат от НСИ, не са окончателните. Твърде е рано да говорим за точни оценки.
Второто нещо е, че конкретно това преброяване протече при едни безпрецедентни до момента условия на Covid-19, което доста възпрепятства извършването на самото преброяване и извеждането на максимално точни оценки е затруднено. Въпреки това не очаквам някакви сериозни разлики при окончателното обявяване на данните.“
Чуйте повече в звуковия файл.
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Да пребориш дадена зависимост означава да разчупиш оковите на собственото си минало. Да изчистиш ума и с тялото си е дълъг процес на бунт срещу хаоса и борба за живот. Документалният филм "Чистота или смърт" събира историите на хора, зависими от наркотици, алкохол и хазарт, в цел да даде нова перспектива за разбиране на зависимостите и..
В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg