В България живеят 6 520 314 души – това показва предварителната оценка на Националния статистически институт от преброяването през есента на тази година.
Темата коментира в “Нашият ден“ доц. Стоянка Черкезова от Института за изследване на населението, департамент Демография при БАН.
“Преброяването потвърждава нашите очаквания от преди това. Това, което може да се изведе като извод, е, че се наблюдава едно по-интензивно намаляване на населението, което е малко по-неочаквано. Действително, очакваше се намаляване на населението, но това тук изглежда по-интензивно.
Причината за това вероятно е по-голямата миграция. Ако 53% от намаляването на населението се дължи на естествения прираст, т.е. населението е намаляло с 450 000 души, приблизително за 10-годишен период. Всяка година с по 45 000 души е намалявало приблизително, в резултат на миграцията.
Броят на изселените е по-голям от броя на заселените, населението намаляваше с 396 000 души, близо 40 000 души годишно. Това в сравнение с предходния период е доста по-интензивно.
Основното намаляване на населението при предишните две преброявания се дължеше на естествения прираст, сега имаме едно интензифициране на миграционните движения.
Нещо, което по принцип трудно може да се предвиди. В резултат на това е и по-неблагоприятната тенденция, която наблюдаваме. Наблюдаваме по-сериозно задълбочаване на тенденцията.
Логично можем да предположим, че тази миграция е съдействала понеже повечето от емигрантите от България към чужбина са в по-млада, трудоспособна възраст.
Наблюдаваме по-интензивно увеличаване на дела на хората над 65-годишна възраст. Ако сега имаме увеличаване с 5,4% на пункта на този дял, при предходните две преброявания имаме увеличаване между 2 и 2,5%. Имаме два пъти по-интензивно увеличаване на възрастното население.
Само в София има увеличаване на населението. При предходното преброяване имаме 1 млн. и 200 хил., то при сегашното имаме 1 млн. и 500 хил.
Във всички останали области на страната има намаляване на населението. Ако при предишното преброяване във Варна имаше увеличаване на населението, то сега имаме намаляване на населението с 10%.
Други области, в които има намаляване на населението, са – Пловдив, Бургас, Благоевград, Стара Загора. Най-голямо намаляване има във Видин, в Добрич и в Монтана.
Другата група, в която също се наблюдава намаляване на населението, е Велико Търново, Разград, Силистра и Търговище."
Данните не са окончателни
“Данните, които в момента излизат от НСИ, не са окончателните. Твърде е рано да говорим за точни оценки.
Второто нещо е, че конкретно това преброяване протече при едни безпрецедентни до момента условия на Covid-19, което доста възпрепятства извършването на самото преброяване и извеждането на максимално точни оценки е затруднено. Въпреки това не очаквам някакви сериозни разлики при окончателното обявяване на данните.“
Чуйте повече в звуковия файл.
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg