Композитор, пианист, педагог – проф. Красимир Тасков е сред изявените български музиканти. Роден през 1955 година, той е възпитаник на Държавната музикална академия със специалностите композиция при проф. Пенчо Стоянов и пиано при проф. Джулия и Константин Ганеви. Посещавал е курсовете по композиция на проф. Тон де Леув, проф. Тео Льовенди в Холандия и на проф. Анатол Виеру, Румъния. Носител е на награди от национални и международни конкурси по пиано. През 1984 неговият клавирен цикъл „Архаични картини” е сред препоръчаните творби на Международната трибуна на композитора на ЮНЕСКО в Париж.
Красимир Тасков е носител на награди от композиционния конкурс в Токио за „Фантазия” (1991), Триптих за две пиана (1995 ), „Взаимност” (1999 ) и „Дитирамби” (2002 ), Първа награда от конкурса „Рапсодия в 7/8” за Концерт за кларинет и оркестър (2002 ). Музиката му е изпълнявана в Германия, Япония, Франция, Италия, Русия и др. През 2003 година „Преображение” II за две пиана е номинирана и изпълнена творба на World Music Day – Словения. Негови произведения са издавани в България, Франция, Русия и др. Автор е на редица симфонични, камерни, вокални и хорови творби, които са изпълнявани често както у нас, така и на престижни музикални фестивали в Япония, Русия, Словения, Италия, Франция, Холандия, Англия, САЩ, Украйна и др. Като изпълнител и автор има редица издадени творби, както и осъществени многобройни студийни и CD записи. Солист е на наши симфонични оркестри, както и активно концертиращ камерен изпълнител. Носител на „Кристална лира“ в раздел камерна музика за 2013 година от СБМТД. Член на жури на национални и международни конкурси за пианисти. Води майсторски курсове по програма „Еразмус“ в европейски висши музикални академии.
В края на миналата година с концерт в Добрич проф. Красимир Тасков отбеляза 50 години творческа дейност, скоро след това завърши най-новия си студиен запис със Симфоничния оркестър на БНР под диригентството на Марк Кадин, а дни преди рождения си ден – 6 януари – гостува в „Предаване без име“. Част от интервюто можете да чуете в звуковия файл, а целият разговор ще бъде излъчен в две поредни съботи – на 8 и 15 януари от 11 часа по програма „Христо Ботев“.
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg