Известният и много обичан хоров диригент Ваня Монева е именичка на днешния 7 януари. Ето какво споделя тя в деня на личния си празник в предаването “Нашият ден“:
“Кръстена съм на моя дядо по бащина линия. По негова линия съм музикална. Дядо Иван свиреше народна музика и много се пееше. Може би от малка съм израсла в тези среда, но и не само, генетично е заложено.
От моите баба и дядо знам, че по традиция българинът празнува имения си ден, защото всички знаят името му и кога е самият празник. Рождените дни някак са оставали встрани, защото няма как човек да разбере кога е празникът, не е имало Фейсбук. Затова имените дни са били основни празници на хората.“
Какво я зарежда
“Много е важно, специално за нас и за хората, които правят музикалното изкуство, да имат ведро поведение, да обичат хората и това да личи.
Най-много ме зарежда музиката и винаги когато ми е било тежко, музиката е била моето спасение. Това е моето и лекарство, и упование, и път, който ми дава възможност да изразя себе си. Силата е в музиката, тя е божественото изкуство, което зарежда всички живи същества на нашата земя. Музиката е живот!“
Творческата личност
“Творческата личност Ваня Монева е изминала дълъг път. Започнала съм от 5-годишна да се занимавам професионално с музика. Няма лек успех за твореца, трябва му изключително труд и упоритост, но и достатъчно талант, защото талантът не е нещо, което зависи от нас, а ни се дава свише. Имаме го, но какво ще се случи с него – необходим е усърден труд, търпение и вяра в това, което прави човек.
Ако постигаш някакви успехи, то е благодарение на това, че имаш достатъчно подготовка, имаш достатъчно търпение, влагаш усърдие и нещата се случва по по-добрия начин."
Хоров диригент
"Да си диригент, и то хоров, и то в България ми се струва твърде тежка задача. Ако човек няма увереността, че точно с хорова музика иска да се занимава, не би могъл да постигне каквото и да било, защото инструментът на хоровия диригент е в ръцете на много певци.
Но, за да имаш много певци, трябва да ги привлечеш с личността си, с професионализма си, с всичките човешки качествата, които имаш, за да обединиш всички тези хора да пеят заедно и да искат да го правят.“
Какво липсва
“Това, което ми е липсвало винаги, е възможността спокойно да творя, да има условията за това. Да има някакви средства, макар и минимални. Защото, когато се прави изкуство с повече хора, са нужни възможности, които да отварят пътища за спокойна работа.“
Какво предстои
“Най-основното нещо, върху което да градим нашата подготовка, е да избработваме звукозаписи, за да можем да издадем свой пореден диск.
За нашата 25-а годишнина направихме два диска – с фолклор и с църковни песнопения. Сега наближава нашата 30-годишнина и трябва да се готвим от рано, за да можем да изпратим послания чрез нашите песни до хората, които обичат нашата музика.“
Чуйте Ваня Монева в звуковия файл.
Започва седмото издание на Международния фестивал на музиката и изкуствата Jam on the River. Мотото на форума тази година е "Свободата е култура". Сред участниците са Плевенската филхармония, Йордан Камджалов, Вероника Тодорова, Атанас Маринов, Минко Ламбов и Цветан Недялков. Началото на фестивала ще бъде на 30 юли в двора на Основно училище..
Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..
Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата! Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар, кучкар, инженер, но и..
В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..
"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg