В края или в началото на всяка година се правят обзори в различни области на културата. Това е обръщане поглед назад към изминалото, правене на равносметка и очертаване на бъдещи перспективи. Те едва ли могат да бъдат съвсем изчерпателни и да обхванат всички събития, но все пак поставят акценти и дават някаква насока.
Повече или по-малко критични, тези обзори често ни подсещат за важността да гледаме събитията в цялост, като процес, а не отделени едно от друго. Своя текст за изминалата година във визуалните изкуства Маргарита Доровска, директор на музея „Дом на хумора и сатирата“ в Габрово, започва с най-голямото събитие – „Опакованата Триумфална арка“ по проект на Кристо и Жан-Клод в Париж, оставило несъмнен отпечатък и върху художествения живот у нас. За съжаление, както отбеляза тя в разговора в "Артефир", България все още е бяло петно на художествената карта на света и това трябва да се промени.
Чуйте какво още сподели Доровска за изминалата година във визуалните изкуства у нас, като отправи покана за участие (крайният срок е 17 януари) в предстоящото за 25-ти път Габровско биенале на хумора в изкуството с тема „Икономия на средствата“.
Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект,..
Баба Сийка Георгиева живее в радомирското село Жедна. Тя е на 83 години и все още работи – нейното лично стопанство се състои от стадо кози и овце, около..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg