Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Сима, сухоземната костенурка“

Детската книжка на Ива Лаловска е част от кампанията за изграждане на лечебница за пострадали костенурки в село Баня

Центърът за размножаване и рехабилитация на сухоземни костенурки в село Баня, в близост до защитената местност Иракли съществува вече 14 години и е спасило повече от 6000 костенурки. Около 300 костенурки от цялата страна преминават през него всяка година като над 200 бебета се излюпват и освобождават.

Спасителният център е един от петте за диви животни в България и единствен по рода си в нашата страна заедно с още четири в Европа.

Той е проект на фондация „Геа Челония“, която се занимава с опазването и популацията на двата вида костенурки характерни за България – шипобедрената и шипоопашатата. Двата вида са световно застрашени и са приоритет за опазване от българския Закон за биологичното разнообразие и редица международни конвенции. В Центъра получават помощ и намерените костенурки в беда, донесени от хората.
"Кампанията ни е за изграждане на лечебница за костенурки. Досега нямахме такова нещо, а най-лаишки си вкарвахме пациентите в посетителската зала и ги лекувахме там. През лятото те стоят навън и се лекуват в естествена среда, но сега през зимата няма как да стоят навън, защото в здраво състояние спят зимен сън. Тъй като са твърде много сериозно ранените и бавно се възстановяват, те трябва да бъдат настанени и лекувани някъде на топло, за да се предотврати естествения стремеж на организма за покой при студено време. И така решихме, че е време за лечебница и място за престой на тежко болните и ранени и през зимата. Събираме средства за построяването ѝ. Събрани са половината и вече има изградена метална конструкция. Остава да се донаправи и работата е спешна, защото сега костенурките са в посетителската зала а тя е огромна и недобре отопляема."

Ива Лаловска представя детската книга „Сима, сухоземната костенурка“ – част от кампанията на Центъра за рехабилитация и размножаване на сухоземни костенурки за изграждане на лечебница за пострадали костенурки.

"За четящите малки и пораснали деца една книга е чудесен коледен или делничен подарък! "Сима, сухоземната костенурка" е особено подходяща за децата, защото ги запознава с един непознат свят. Това е истинска история на костенурка, преживяваща редица вълнуващи и опасни приключения, видени през нейният поглед. Историята е изпъстрена с вълнуващи обрати и опасности. В нея всичко е истинско – случките, героите, събитията, обкръжаващата действителност."

Чуйте повече от звуковия файл.
Снимки – Център за рехабилитация и размножаване на сухоземни костенурки



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Факти и художествената измислица - могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47

"Камино де Сантяго" и магията на срещите

Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..

обновено на 22.11.24 в 09:24
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46