Не красива пощенска картичка, а поетична история за живота предлага на зрителите новият сезон на „5 минути София“. Късометражната документалната поредица се завръща с шест епизода, посветени на кварталите в столицата – „Бояна“, „Захарна фабрика“, „Красно село“, „Младост“, „Студентски град“ и „Ючбунар“. Сериите проследяват историята и развитието на шестте квартала, допринесли за изграждането на съвременния облик на София.
„Нашата задача в новия сезон беше да покажем в много по-голяма степен документално това, което се случва в града, промените, които са изключително динамични. Особено в последното десетилетие, с това геометрично нарастване на жителите“, сподели в „Артефир“ Камен Воденичаров, режисьор и продуцент на кратките филмчета.
Епизодите ни срещат с хора, които споделят личните си истории с представените квартали и любопитни факти за техните жители и забележителности и личностите, дали им познатите ни днес имена. Сред разказвачите са фотографът и автор на страницата „Етюд-и-те на София“ Иван Шишиев, писателят Александър Шпатов, директорът на Радио София Ива Дойчинова, урбанистът Мартин Микуш и треньорът по фигурно пързаляне Ина Лутай. Техните разкази, документалните и архивни кадри, както и възстановките, които пресъздават пътя на хората, създали кварталите, доближават новите шест серии на „5 минути София“ до живия живот.
От 10 януари всеки понеделник в рамките на шест седмици ще се излъчва по един епизод от новия сезон на поредицата. Кратките филми се разпространяват в каналите на „5 минути София“ в YouTube и Vbox7 и в програмите на БНТ и ВТК.
„5 минути София – кварталите“ е деветият сезон на документалната поредица. От 2012 година екипът ѝ е реализирал над 50 епизода, свързани със значими събития, сгради, личности и артефакти от миналото на българската столица. 24 от тях са включени в електронните учебници на издателство „Просвета“ и са учебно помагало в уроците по история в българските училища у нас и по света. Само за изминалата 2021 година „5 минути София“ е достигнала до шест милиона зрители. А през 2019-а проектът, вдъхновен от поредицата – пълнометражният документален филм „105 минути София – историята на града“, печели награда за най-добър документален филм на Международния филмов фестивал „Бели нощи“ в Санкт Петербург.
„5 минути София“ се реализира благодарение на Програма „Култура“ на Столична община. Сценарист е Георги Милков, а зад камерата за втора поредна година е Петър Димов – Българевеца.
Повече подробности за новите шест епизода Камен Воденичаров разказва в звуковия файл.
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg