Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

11 януари – Световен ден на думата “Благодаря“

Харалан Александров: Благодарността не е просто вежливост

| обновено на 11.01.22 в 09:31
Снимка: Pixabay

На 11 януари е Световният ден на думата “Благодаря“. Целта е да се привлече вниманието на обществото към вежливото отношение между хората.

Идеята на такъв ден се е зародила в голяма международна компания, която искала да увеличи продажбите си, като изпраща на своите клиенти благодарствени картички и подаръци.

Умеем ли днес да си благодарим?

Харалан Александров

Темата коментира в “Нашият ден“ социалният антрополог Харалан Александров:

“Има хора, които са постигнали по-голяма емоционална зрялост и имат по-голям капацитет да чувстват благодарност. Благодарността не е просто вежливост, не е някакъв социален ритуал или конвенция. Разбира се, чудесно е, когато хората казват “благодаря“, това е форма на учтивост, но много зависи как го казват – дали автоматично като част от кода на вежливото общуване, или го преживяват.

Различните култури са изработили различни практики за възпитаване на благодарност. В нашата култура, изобщо в християнската, една такава практика е да се помолят хората, когато се събират, заедно да се хранят."

Как се създава благодарно общество?

“Ако базовата нагласа в обществото е недоверие, подозрителност, завист, омраза и злоба, каквото се страхувам, че поне в този исторически момент преобладава в България, много вероятно е светът да стане зло, завистливо и озъбено място.

Обратното, ако успеем да възпитаме в себе си добронамереност, вежливост, съчувствие, способност да преживяваме и да се свързваме с добрата страна, е твърде вероятно светът да стане доста по-добър и по-симпатичен.

В последните години много често чуваме призиви за солидарност, но е много важно да се каже, че, за да се постигне солидарно общество, трябва да има благодарно общество. Ние трябва да преживяваме света като добро място. Да харесваме другите хора, да се свързваме с тяхната добрина, но и с техните загуби и страдания, за да можем да изберем да сме добри към тях.“

Чуйте повече от Харалан Александров в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47

"Камино де Сантяго" и магията на срещите

Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..

обновено на 22.11.24 в 09:24
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17