Има ли промяна в позицията на България към Северна Македония след Консултативния съвет при президента?
Темата коментира в “Нашият ден“ Любомир Кючуков, дипломат от кариерата, директор на Института за икономика и международни отношения.
“На практика има два основни резултата от вчерашното заседание на Консултативния съвет. Първият е, че беше препотвърдена досегашната досегашната българска позиция, включена в няколкото документа, за които става дума в съобщението след Консултативния съвет.
“Второто е, че беше подкрепен подходът на правителството за активно търсене на решение на този проблем. От тази гледна точка бих казал, че наистина няма изненада.
Първият позитивен факт е, че българските институции и българските политически формации мислят еднакво по този въпрос.
Второто е, че действително няма друг път за намиране на решения от този проблем, извън постигането на договореност.
Сякаш напоследък в очите на българското обществено мнение започва да битува мнението, че всяка договореност, която бъде постигната между България и РСМ, би била в ущърб на България, едва ли не предателство на българските интереси.
Тук следва да се напомни, че самото блокиране на началото на преговорите от българска страна не беше цел, а инструмент. И спирането на преговорния процес между двете държави не може да се разглежда като цел на българската външна политика.
Според мен основата за българската външна политика би била постигне на двустранно споразумение между двете страни, в което да има ясни ангажименти за решаване на проблемите. Да има пътна карта във времето как тези ангажименти да бъдат изпълнени и не на последно място механизъм за контрол, който да позволява наблюдаването на тези ангажименти в рамките на преговорния процес."
"Първото, което е важно да се каже, е, че България много ясно заяви и това беше потвърдено и вчера, както към сегашната идентичност на гражданите на РСМ, така и към правото им да наричат езика си както те намерят за добре.
Друг е въпросът, че надписи и транспаранти от рода “Македония е българска“, каквито видяхме вчера пред сградата на Президентството, не подпомагат българската позиция. Защото в основата на българската позиция лежи настояването да се спазва Договорът за добросъседство, в който двете страни ясно и категорично заявяват, че нямат териториални претенции."
Чуйте повече в звуковия файл.
Темата коментира в “Нашият ден“ проф. Огнян Герджиков, юрист и политик, председател на 39-ото НС.
“Много се радвам, че на вчерашния Консултативен съвет нашите политици са били единодушни. Това показва, че по много важни национални теми можем да постигаме съгласие, това е похвално.
Известно е, че в Македония се насажда една добре изразена омраза към България. Те трябва да разберат, че ние няма да отстъпим, защото ние си изпълняваме задълженията по договора. Ред е те да направят крачките, които трябва да бъдат направени. Те нарушават този договор. Докато не спазват това, което са се ангажирали преди четири години, няма шанс да се направят тези прошки. Трябва да разберат, че те са на ход и трябва да направят така, че да отворят врата си към ЕС.“
Негативната нагласа към България
“Това зависи от управлението на РСМ. Те трябва първо тези учебници, по които учат македонските деца да ги махнат и пренапишат. Да ги заменят с такива, в които да няма ругателства към България. Да не се изкарва България една фашистка държава, фашизъм в България в този смисъл на думата изобщо не е имало, това историците го знаят чудесно. Те възпитават още от детска възраст едно отношение към България едва ли не като към най-голям враг. “
Чуйте проф. Огнян Герджиков в звуковия файл.
Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg