„Химията дава отговор на много въпроси и обяснява как функционира светът, защото тя е един вид комбинация между биологията и физиката“, казва 18-годишният Павел Николов от Пловдив. Така това младо момче – олимпиец по химия, ученик в Математическата гимназия „Академик Кирил Попов“ и стипендиант на фондация „Еврика“, ми отговаря на въпроса какво е онова, което го привлича в тази наука.
Когато карам Павел Николов да си представи с какво би искал да се занимава през следващите пет-шест години, и той потвърждава, че да, много вероятно е да се занимава именно с химия. Но и признава, че на тази възраст не прави дългосрочни планове и е много вероятно това, което каже сега, след пет години да не се случи, а да стане нещо съвсем друго.
На молбата Павел Николов да даде пример за приложението на химията в живота, като доказателство, че наистина тази наука може да бъде ключ към разбирането на света около нас. И Павел веднага дава един неочакван прочит за връзката на химията и изкуството.
В този разговор става дума за олимпиади, за предизвикателствата да се решават трудни задачи, но и за приятелството. А Павел Николов разказва още как изглежда пандемията през очите на един млад човек, който вярва в науката.
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg