Ако на Северния полюс безвремието няма нито начало, нито край, а представлява само невероятни и непокорени територии, в галерия UniCredit Studio то е побрано във фотографиите на Дмитрий Александров. Изложбата му „Агрегатни състояния на духа“ показва цветовете, които се губят и намират в бялото, докато разказват за това колко е взаимносвързано всичко на този свят.
„Когато бяхме в Арктика, времето се сменяше на всеки 15 минути. Съответно и картинката се сменяше на всеки 15 минути. Това доведе до идеята, че тези цветове са леко неочаквани там“, сподели фотографът в „Артефир“.
Снимките му са резултат от 12-дневно пътуване с ледоразбивач. Дмитрий е от малкото, които имат възможност да достигнат до Северния полюс. Насаме с Арктика, загледан в цветовете на бялото, той започва да се чувства извън времето и пространството. Като най-северният човек, който успява да докосне безкрайността.
Най-северният човек обаче е бил част от най-северната група. Като един от хората в нея, Дмитрий усеща и нуждата от общуване с другите много по-силно. Това е сред откровенията, които получава.
„Агрегатни състояния на духа“ ще бъде част от галерия UniCredit Studio до края на януари. А Дмитрий Александров вече мисли за другото безвремие – Южният полюс, където цветовете са още по-наситени.
Повече за изложбата и пътуването на фотографа чуйте в звуковия файл.
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан. Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..
Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..
Архивите са живи в "Terra Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора. Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg