“Covid епидемията до голяма степен изолира хората по домовете им. Нашите хронични болни започнаха да не посещават кабинетите на общопрактикуващите лекари. Говоря за пациенти с артериална хипертония, диабетици, които имат хронични заболявания, за които се изисква динамично наблюдение“ – каза в предаването “Нашият ден“ на БНР д-р Николай Брънзалов, зам.-председател на БЛС и общопрактикуващ лекар.
“Голяма част от тези хора се уплашиха и просто не ни посещаваха. Второ, имаше някои недомислени нормативни актове специално за получаване на лекарства, които доведоха допълнително до това да се разредят посещенията.
В момента, ако на дадена терапия е изтекъл срокът за протокол за отпускане на медикаменти, пациентът просто може да отиде и да си ги вземе в аптеките, без да посети съответния специалист, който го наблюдава. Това определено беше една голяма грешка, която доведе допълнително до по-редки посещения. За съжаление голям процент от тези хора влошиха състоянието си.“
Джипитата бяха обвинявани в предишните Covid вълни
“Започва да си мисля, че общопрактикуващите лекари са универсалният бушон на системата. И за всяко нещо, което не върви, са обвинявани те. Това доведе и до силно редуциране на техния брой, от 7000, които започнахме в началото на реформата, може би сме под 4000 в момента.
Общопрактикуващите лекари си седят на мястото, справят се със ситуацията, доколкото могат. Защото ние сме натоварени с много задачи.
В тази сфера има и хронично недофинансиране. Нямаме възможност да взимаме повече сътрудници, които да ни помагат с това огромно административно бреме. Всичко това отблъсква младите хора от нашата професия, няма попълнения. Превенцията е много важно нещо за здравето на един народ.“
Чуйте д-р Николай Брънзалов в звуковия файл.
В "Мигранти с таланти" ви срещаме с украинката Жанна Стефанова, която любовта довежда от Кишинев в морската ни столица – Варна, преди 39 години. Тук тя се омъжва и ражда двете си вече пораснали деца, като намира не само свой втори дом, но и своето призвание – да помага на децата от Украйна в тяхната по-добра интеграция, образование, езикова и обща..
Днес, 16 май, в град Русе ще се проведе Националната студентска олимпиада по математика. Това е състезание, което се организира ежегодно от 1974 г. насам от висшите училища в България . През настоящата година домакин на олимпиадата е Русенският университет "Ангел Кънчев". Повече за събитието разказа доц. д-р Илиана Раева...
Ежегодният карнавал в Габрово 2025 тази година е под мотото "Да разлаем кучетата" . Карнавалът на хумора и сатирата в града, известен още като "Петото годишно време" , има повече от вековна история, започнала през XIX век с празника "Олелийня" . От 16 до 18 май Габрово ще бъде сцена на творчески вихър, пъстър хумор, музикални взривове и..
Мая и Лия Петкови отглеждат билки, маточина и роза, които преработват в собствена дестилерия и влагат в разнообразие от натурални козметични продукти. В с. Орешак, в непосредствена близост до Троянския манастир майката и дъщерята Мая и Лия предлагат чайове, работилници за парфюми и продуктите си, за да възстановяват връзката между хората и..
Форумът "Старите сортове – наследство и бъдеще", който ще се проведе в Аграрния университет – Пловдив, ще разгледа международния опит и политиките за запазването на агробиоразнообразието у нас. Организатори са сдружение "Агролинк", "Хранкооп" и Аграрният университет в Пловдив – домакин на събитието. Светла Николова от сдружение..
Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд. Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis..
В рамките на Европейската седмица на общественото здраве тази година, темата за "Здравословно стареене срещу мултиморбидности в цифровия свят" беше във..
Един от най-интересните съвременни млади поети Никола Петров снощи имаше премиера на новата си стихосбирка „Ето го разкаяния победител“. Тя се състоя в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg