“Covid епидемията до голяма степен изолира хората по домовете им. Нашите хронични болни започнаха да не посещават кабинетите на общопрактикуващите лекари. Говоря за пациенти с артериална хипертония, диабетици, които имат хронични заболявания, за които се изисква динамично наблюдение“ – каза в предаването “Нашият ден“ на БНР д-р Николай Брънзалов, зам.-председател на БЛС и общопрактикуващ лекар.
“Голяма част от тези хора се уплашиха и просто не ни посещаваха. Второ, имаше някои недомислени нормативни актове специално за получаване на лекарства, които доведоха допълнително до това да се разредят посещенията.
В момента, ако на дадена терапия е изтекъл срокът за протокол за отпускане на медикаменти, пациентът просто може да отиде и да си ги вземе в аптеките, без да посети съответния специалист, който го наблюдава. Това определено беше една голяма грешка, която доведе допълнително до по-редки посещения. За съжаление голям процент от тези хора влошиха състоянието си.“
Джипитата бяха обвинявани в предишните Covid вълни
“Започва да си мисля, че общопрактикуващите лекари са универсалният бушон на системата. И за всяко нещо, което не върви, са обвинявани те. Това доведе и до силно редуциране на техния брой, от 7000, които започнахме в началото на реформата, може би сме под 4000 в момента.
Общопрактикуващите лекари си седят на мястото, справят се със ситуацията, доколкото могат. Защото ние сме натоварени с много задачи.
В тази сфера има и хронично недофинансиране. Нямаме възможност да взимаме повече сътрудници, които да ни помагат с това огромно административно бреме. Всичко това отблъсква младите хора от нашата професия, няма попълнения. Превенцията е много важно нещо за здравето на един народ.“
Чуйте д-р Николай Брънзалов в звуковия файл.
В тринайстия от началото на годината петък водещите на "И рибар съм, и ловец съм" без излишни суеверия отправят поглед към ловните полета – Асен Масларски от студиото в София, Росен Мирчев от изложението "Природа. Лов. Риболов" в Пловдив, на което ще бъде посветено следващото предаване. Този път можем да чуем: - Отзвук от състезанието на стрелбищен..
Преди осем години Росен Маринов от Горна Оряховица купува заедно със семейството си двете последни оцелели къщи в отдалечена махала на севлиевското село Кръвеник и започва да възстановява както къщите, така и пасищата в района. До къщите се стига трудно, въпреки усилията на Росен да облагороди пътя. През 2022 г. той се установява за постоянно в..
Водещият на предаването и Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg, по следите на европейските и световни събития. "Как тракторът кротко пасеше" – за съдържанието на тридневни запасни пакети за оцеляване в плана на Европейската комисия, или закъде сме без маникюристи, педикюристи и карти за игра? Възходът на европейските крайнодесни партии...
В поредния епизод на рубриката "Разговорът" се срещаме с проф. д-р Алексей Стоев – астроном, спелеолог, преподавател и председател на Българското пещерно дружество. Темата на разговора е историята и проблемите на пещерното движение в България, опазването и паспортизацията на пещерите у нас, както и липсата на Закон за пещерите. Повод за този..
"Екология на душата" е поредния междурелигиозен семинар за младите хора на България. Форумът събра близо 50 участници от 6 религиозни традиции от 13 населени места на България. Той е организиран от сдружение "Мостове" и Национален съвет на религиозните общности в България. Как младите хора, успяват да намерят път към различния, за диалога, за..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg