Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Галя Савова, Радио Русе:

Поднасящите информацията трябва да бъдат подбрани

Радиоточка

| обновено на 17.01.22 в 11:49
Снимка: facebook/radioruse

Галя Савова е ръководител на Общинското радио в Русе. Тя е журналист с дългогодишен опит и кореспондент на БНР за Шумен.

Ето какво разказва Савова в “Нашият ден“ за своето професионално развитие и за програмата и аудиторията на Радио Русе.

“Тази година се навършват 75 години от Радио Русе. То съществува от 1947 г. Общината притежава най-голямата родиомрежа в страната.

Абонатите са към 15 000, но те могат да имат повече от една радиоточка. За голяма част от населението, особено за възрастното, Радио Русе остана единствената възможност да научават новини от Русенско. Те с нетърпение очакват нашата програма. Съдя за това от обратната връзка, която имаме с нашите слушатели.

Ако на някой се развали радиоточката, хората идват в Общината и искат да им се оправи сигналът. Те са свикнали с Русенската програма и искат да я слушат. “

Журналистиката

“Факт е, че случайно се насочих към журналистиката. По образование и професия съм машинен инженер. Така се случи, че непосредствено в годините на ранната демокрация, когато стартираха първите частни радиа, тогава заводите по-скоро затваряха, съвсем на шега се явих на конкурс за репортер в едно частно радио и бях одобрена.

Имаше много сериозно изискване за хората, които са зад микрофона да говорят правилно. Това може би беше една от причините да ме изберат. А може би имаше значение и това, че съм човек, който е учил точни науки и ми беше лесно да отсявам важното.

Тогава нямаше интернет. Мисля, че в момента има по-скоро снижени стандарти. Всеки, който се е явил да води рубрика, веднага бива определян като журналист.“

“Аналоговите“ репортери

“Всеки един си имаше тефтер с телефони. Той си звъни и си следи хората, отива на място. Доста повече усилия се изискваха тогава.“

Последствията от невярната информация

“Свидетели сме какво с случва с пандемията. Има много мнения, има медии, които представят нещата по един страшен начин, което обърква обществото. Много е важно хората, които поднасят информацията, да бъдат подбрани. За жалост със социалните мрежи и новите форми на информация това е все по-трудно.“

Чуйте в звуковия файл повече за програмата на Радио Русе. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антирелигиозната пропаганда чрез радиото

Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..

публикувано на 23.02.25 в 09:25

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40