Пандемията осуети откриването на най-новата изложба от календара на Художествената галерия в Казанлък „Срещи“ на Румен Петков, като тя се отложи за близко бъдеще.
В галерията обаче до 30 януари може да бъде видяна експозицията „Българските паметници под закрилата на ЮНЕСКО“. Тя е част от проявите по повод 75 години от основаването на ЮНЕСКО и 65 от българското членство в организацията.
Отскоро в депото на Художествената галерия в Казанлък се провеждат лекции, или по-скоро „сказки“, както ги нарече новият директор Пламен Петров. Първоначално плахо посетени, те вече се радват на траен интерес от публиката. Първата за годината беше посветена на 125 години от рождението на Иван Милев.
Тази събота от 13.30 ще се състои поредната лекция на тема: „Как се създава една изложба?“ Ето част от анонса за проявата: „Ще обърнем внимание и на всички стъпки, които трябва да извърви екипът, създаващ една изложба – от изграждането на концепцията, през селекцията на творбите, тяхната подготовка за експониране, изграждането на изложбената сценография, дизайна на всички визуални материали, които я съпътстват, трансферирането на творбите, до създаването на каталог и публичния живот на изложбата. За част от тези процеси има множество законодателни и нормативни регулационни рамки, които също няма да убягнат от разказа ни, както и темата за модните тенденции при създаването на една временна експозиция.“
Повече чуйте от директора на галерията Пламен Петров.
На официална церемония в Софийската градска художествена галерия бе връчена наградата "Роман на годината". Конкурсът е организиран от НДФ "13 века България“. Книгата на Красимир Димовски "Тезеят в своя лабиринт“ бе отличена с наградата "Роман на годината“ от жури с председател акад. Владимир Зарев в състав: проф. дфн Валери Стефанов,..
Антологията, която събра на премиера в Столична библиотека не само някои от авторите, но и ценителите на поезията, е съставяна в продължение на шест поредни издания на ежегодния Международен поетичен фестивал "Софийските метафори" – форум, чиито участници пишат, превеждат и четат пред публика стихотворения, посветени на емблематични за столицата на..
Антология билингва на съвременната българска поезия (на сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян Ангелов – председател на СБП, и Анжела Димчева – международен и прессекретар на съюза. Двуезичното издание е дело на издателство "Филип Вишнич" – Белград, българските автори са преведени на сръбски от..
Изложбата "Мощта на линиите" на художничката Гергана Попова може да бъде видяна в Регионалната библиотека в гр. Добрич от 20 май. Живописните платна ще бъдат показани за първи път пред българска публика, в съпровод с авторската музика на австрийското дуо "Цвилихт". Гергана Попова е родена в България, но от 1996 г. живее във Виена. Започва да рисува..
Кукленият театър – това магнетично и много старо изкуство, което ти позволява да управляваш пространството и да рисуваш картини в него, да вдъхваш живот на неживата материя и да създаваш нови светове, всъщност много наподобява истинския живот и взаимоотношенията, които изграждаме в него. В това ни убеждава една много интересна книга –..
Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания..
На 21 май в Художествената галерия Колекция "Дарение Светлин Русев" в Плевен ще се състои камерен концерт на трио в състав: Татяна Майони (пиано), Евгени..
Чл.-кор. проф. Атанас Семов гостува в "Нашият ден", за да представи новоизлязлата си книга "Конституцията и Европейският съюз", както и да коментира..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg