„Солинария“ е фестивалът в Созопол, който има за цел да подкрепя младите музиканти в дългия им път на творческо израстване. Сега "Солинария" разширява своята дейност, като включва във второто си издание международен конкурс за пианисти.
Екипът на „Солинария“ осъзнава, колко важно е за прохождащите таланти да имат своя сцена на изява и да израстват, като се поставят в средата на реална конкуренция. Конкурсът поставя специален акцент и върху музиката от Балканите като част от една култура, за която сме длъжни да се погрижим.
Пианисти от седем възрастови групи ще се състезават в две категории: Категория А, която включва изпълнения на две клавирни пиеси от различни епохи – творба от европейски композитор и творба по избор и Категория Б, в която се изисква творба от балкански композитор и творба по избор на кандидата. Голямата награда е концерт с оркестър в България в рамките на сезон 2022/2023.
Младите инструменталисти ще бъдат оценявани от авторитетно жури от утвърдени професионалисти: Шин Уанг – артистичен директор на Международния клавирен конкурс Гайленкирхен, Германия и председател на журито на международния клавирен конкурс “Euregio Piano Award”; Агате Леймони – ръководител на катедра „Пиано“ на Консерваторията в Атина и преподавател в Международната клавирна академия в Белгия „Primavera Pianistica; Найра Ваханян – директор на музикално училище „Т. Choukhajyan”, директор на мемориален фонд „E. Mirzoyan” и вицепрезидент на мемориален фонд „Арно Бабаджанян” в Ереван, Леонел Моралес Алонсо – професор в “Sommerakademie” в Залцбург и в университета „Alfonso X el Sabio” в Мадрид, артистичен директор и създател на клавирните конкурси „Maria Herrero International Piano Competition” (Гранада), „La Rioja International Piano Competition” (Ла Риоха) и „Spanish Composer International Piano Competition” (Мадрид); Марина Плясова – ръководител на катедра „Млади таланти” и преподавател в „Barratt Due Institute of music” в Осло; Микеле Росети - артистичен директор на Международния клавирен конкурс „Città di Spoleto”, провеждащ се в Сполето, Италия, както и на международните курсове в Кианчано Терме и Сан Джемини, Италия и Лилия Бояджиева – професор в Музикалната Академия в Атина и CRR, Schola Cantorum, Montrouge, Париж.
Регистрирането става онлайн на сайта на фестивала. Документи за регистрация ще се приемат до 15 април, а резултатите ще станат известни на 1 май 2022 г.
Чуйте разговора с пианистката Гергана Несторова, артистичен директор на фестивала.Какво превръща медийните сензации в неразрешени загадки? Кое в действителност наричаме "феномен" и нужни ли са непременно отговори на всички въпроси? Едва ли ще прозвучи като изненада за някого, че колкото по-загадъчни и необясними са някои случаи или явления, толкова по-силно те провокират любопитството и желанието ни да се доберем до истината. Коя..
В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време". Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от една обикновена случка той прави нестандартна история." В тях диша големият град, често заплашителен и груб. Там сякаш няма място за чувства и нежност, но писателят успява да ни срещне и с такива..
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg