Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фестивалът на младите „Солинария“ обявява конкурс за пианисти

„Солинария“ е фестивалът в Созопол, който има за цел да подкрепя младите музиканти в дългия им път на творческо израстване. Сега "Солинария" разширява своята дейност, като включва във второто си издание международен конкурс за пианисти. 

Екипът на „Солинария“ осъзнава, колко важно е за прохождащите таланти да имат своя сцена на изява и да израстват, като се поставят в средата на реална конкуренция. Конкурсът поставя специален акцент и върху музиката от Балканите като част от една култура, за която сме длъжни да се погрижим.

Пианисти от седем възрастови групи ще се състезават в две категории: Категория А, която включва изпълнения на две клавирни пиеси от различни епохи – творба от европейски композитор и творба по избор и Категория Б, в която се изисква творба от балкански композитор и творба по избор на кандидата. Голямата награда е концерт с оркестър в България в рамките на сезон 2022/2023.

Младите инструменталисти ще бъдат оценявани от авторитетно жури от утвърдени професионалисти: Шин Уанг – артистичен директор на Международния клавирен конкурс Гайленкирхен, Германия и председател на журито на международния клавирен конкурс “Euregio Piano Award”; Агате Леймони – ръководител на катедра „Пиано“ на Консерваторията в Атина и преподавател в Международната клавирна академия в Белгия „Primavera Pianistica; Найра Ваханян – директор на музикално училище „Т. Choukhajyan”, директор на мемориален фонд „E. Mirzoyan” и вицепрезидент на мемориален фонд „Арно Бабаджанян” в Ереван, Леонел Моралес Алонсо – професор в “Sommerakademie” в Залцбург и в университета „Alfonso X el Sabio” в Мадрид, артистичен директор и създател на клавирните конкурси „Maria Herrero International Piano Competition” (Гранада), „La Rioja International Piano Competition” (Ла Риоха) и „Spanish Composer International Piano Competition” (Мадрид); Марина Плясова – ръководител на катедра „Млади таланти” и преподавател в „Barratt Due Institute of music” в Осло; Микеле Росети - артистичен директор на Международния клавирен конкурс „Città di Spoleto”, провеждащ се в Сполето, Италия, както и на международните курсове в Кианчано Терме и Сан Джемини, Италия и Лилия Бояджиева – професор в Музикалната Академия в Атина и CRR, Schola Cantorum, Montrouge, Париж. 

Регистрирането става онлайн на сайта на фестивала. Документи за регистрация ще се приемат до 15 април, а резултатите ще станат известни на 1 май 2022 г.

Чуйте разговора с пианистката Гергана Несторова, артистичен директор на фестивала.

Снимки – „Солинария“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наталия Йорданова изследва човешката природа през цифровите изображения

Наталия Йорданова представя в галерия "Аросита" своята изложба "Безцветните зелени идеи яростно спят". През последните 10 години Наталия създава светове, които изследват човешката природа, състоянието на човека, емоционалността и отношенията със заобикалящата среда през технологичното взаимодействие. Голяма част от тази творческа дейност..

публикувано на 04.07.24 в 16:05

Пътуване във времето – "Преди кафето да изстине"

Едва ли има човек, който не си е задавал поне веднъж въпроса какво би сторил, ако имаше машина на времето. Романът "Преди кафето да изстине" на японския писателТошиказу Кавагучи предлага на своите читатели един интимен и вълнуващ поглед към тази недостижима човешка фантазия. В "Нашият ден" Десислава Желева разказва повече за един от..

публикувано на 04.07.24 в 12:24

Ели Иванова с "52 исторически разходки из България"

В своята нова книга "52 исторически разходки из България" Ели Иванова обръща внимание на малко познати, невероятно красиви места и маршрути, свързани с историята на нашите земи. Изданието не е пътеводител на най-известните исторически забележителности в България. То е разходка из магични места, където историята и красотата на природата се..

публикувано на 04.07.24 в 08:50

Ив Тошайн представя "Чеиз за Марс" за първи път в България

В центъра на самостоятелната изложба на художничката Ив Тошайн  е мащабната инсталация "Чеиз за Марс". Тя е представена в папската крепост Рока Паолина в Перуджа по-рано тази година. В България идва за първи път, но в умален вид. Мястото е зала 19 на галерия "Квадрат 500", където е разположена и антична гробница от IV век. В заглавието Марс е богът на..

публикувано на 03.07.24 в 11:10

"Добри момчета" на Харита Асумани

Харита Асумани представя свои творби под името "Добри момчета". Авторката наблюдава и рисува по спомените си мъжете, оставили следа в нейния живот. Това са портрети, вдъхновени от мъже, които са ѝ въздействали окриляващо или са я привличали.  Тя казва: "С някои от тях сме имали едва няколко срещи. В това сгъстено време се е случил някакъв..

публикувано на 03.07.24 в 09:10