На днешния ден преди 87 години е създадено Българското национално радио. С царски указ на Борис III за основополагаща дата на държавното радио се смята 25 януари 1935 година. Оттогава радиоразпръскването в България става държавна собственост.
Както всяка година, по този повод радиохората от Старата къща на бул. "Драган Цанков" 4 празнуват, връчват си награди. А годишната награда на БНР "Сирак Скитник" е учредена през 2001 г. Тя се присъжда за принос в развитието на БНР като обществена медия, носи името на първия директор на Радио София Сирак Скитник – талантлив художник, критик, поет, театрал и общественик. Награда се връчва на 25 януари в Деня на радиото всяка година.
Разговор за празника довечера в Първо студио на БНР по повод годишните награди за журналистика „Сирак Скитник“. Гости в "Артефир" са Весел Цанков и Петър Бакалов, сценарист и режисьор на спектакъла.
Весел Цанков: "Довечера празникът ще бъде хубав, но като в условията на една пандемия. Но ограниченията са си ограничения, но нашите мисли летят високо. За музиката ще се погрижи нашият страхотен Оркестър за народна музика. А Петър Бакалов, като един опитен режисьор, е успял да композира един много хубав спектакъл. Нашите слушатели могат да го слушат по програма "Хоризонт", в ефира на Радио Шумен и могат да го гледат на сайта на нашето радио или в социалните мрежи и така индиректно да съпреживеят нашия празник."
Петър Бакалов: "Сложна компилация е да се направи такъв спектакъл. Аз много обичам Първо студио – едно изключително за запис на музика студио, строено с модерен замах. А БНР има голям Симфоничен оркестър, Биг бенд и Народен оркестър, които ще бъдат домакин тази вечер. Освен маестро Димитър Христов, който ще изсвири няколко чисто инструментални пиеси, има и гост солист – Петя Панева, млад човек с майсторство и любов към истинската народна песен.
Щастлив съм, че работя в БНР в програма "Христо Ботев", защото това е единствената територия за култура. Прави се култура, не нещо случайно, а нещо изстрадано, нещо премислено."
Чуйте повече в звуковия файл.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg