Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Културни прояви по случай Международния ден в памет на жертвите на холокоста

27 януари е обявен от Общото събрание на ООН за Международен ден в памет на жертвите на холокоста. Ден, в който се почита паметта на евреите, избити по време на Втората световна война от нацистка Германия. ООН апелира тази дата да бъде предупреждение за предотвратяване на омразата, расизма и предубежденията.

Възпоменателните тържества в чест на Международния ден в памет на жертвите на холокоста се провеждат на територията на Мемориала Аушвиц-Биркенау. На този ден се отбелязва и годишнината от освобождаването на германския концлагер и лагер на смъртта Аушвиц-Биркенау – един от многобройните германски концлагери, създадени по време на Втората световна война на окупираните полски земи, и в същото време най-разпознаваемият символ на геноцид. През 2022 година отбелязваме 77 години от тези паметни събития.

В Полския културен институт в столицата по случай Международния ден в памет на жертвите на холокоста продължават прожекциите с вход свободен, довечера от 18:30 ч. ще бъде представен филмът „Акушерката” на реж. Мария Стахурска (Полша, 2021, 55’).

Литературният ни наблюдател Гергана Рачева посвети днешната си авторска рубрика на новото издание на романа „Списъкът на Шиндлер“ от Томас Кинийли. Чуйте разговор на Димитрина Кюркчиева с нея в „Артефир“.

Полският институт в София е домакин на прожекции на филми. Два филма – „Варшава – разделен град“ и "Акушерката" – са били определени след трудна селекция, защото има много филми, посветени на тази тема. 

Тази вечер от 18.30 ч. е филмът „Акушерката” – реж. Мария Стахурска. През 1943 г. Станислава Лешчинска е арестувана от Гестапо за оказване на помощ на затворените в лодзкото гето евреи и заедно с трите си деца е изпратена в концлагера Аушвиц-Биркенау. В него тя преминава през ужасно житейско изпитание. Става акушерка и в нечовешки условия, на границата на издръжливостта, приема 3000 раждания, без да изгуби нито едно новородено… Нейното име, като една от четирите най-изтъкнати полякини от последното хилядолетие, е поместено на Чашата на живота и промяната на народа, положена от полските жени в санктуария Ясна гура. Филмът разказва за тази феноменална жена, за нейната сила и защо пред лицето на смъртта не губи вяра в смисъла на това, което прави.

Снимки – Полски институт в София и изд. Кръг



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

100 години от рождението Атанас Илков – професорът куклар

"Когато ме питат за кого е предназначено представлението, което правя, аз отговарям – за всички хора, малки и големи, у които детето е живо и които чувстват нужда от чистосърдечност, взаимност и обич" , казва преживе проф. Атанас Илков – създателят на нова методика в обучението на артисти за куклен театър, както и на изцяло нова естетика в..

публикувано на 15.12.24 в 08:30

Одисея през пропастта между вярата и волята

Авторът на романа "Теодорос" , румънският писател Мирча Картареску , даде специално интервю за "Артефир" в рамките на своето гостуване по повод Международния литературен фестивал и 51-вия Софийски международен панаир на книгата. Одисеята в посока "Теодорос" започва преди 35 години, когато Картареску се сблъсква със забравения румънски писател..

публикувано на 14.12.24 в 08:50

Докъде може да се разкрие една актриса в името на мечтите си и какво е готова да жертва

"Доброто тяло или разсъжденията на една актриса относно килограмите, секса и… театъра" е първият моноспектакъл в кариерата на актрисата Аделина Петрова, която е и негов автор. Аделина е позната на слушателите на програма "Христо Ботев" с участието си в пиеси на Радиотеатъра и като един от водещите на детското състезание "Златната ябълка". Пиесата..

публикувано на 14.12.24 в 08:25

BEST OF JAZZ – най-доброто от световния джаз в Първо студио на БНР

Росица Златанова , председател на Съвета на европейската научна и културна общност, представя в "Артефир" специалния концерт BEST OF JAZZ – на 14 декември от 19 ч.  в Първо студио на БНР. По време на празничния концерт отличието "Златна монета култура" за активно международното културно сътрудничество ще бъде връчено на Посолството на..

публикувано на 13.12.24 в 16:30
Александър Ботйов (вдясно) и Емил Янев

Бръшлянови пътеки с много завои и много прави

В епизод 568 "Трамвай по желание" представя на своята публика младия творец Александър Ботйов. Александър е роден през 2002 в гр. София. Твори стихове от дете, а в гимназията пише и първите си хумористични коментари, журналистически материали и интервюта. Съвсем логично записва журналистика в СУ "Св Климент Охридски".   От тук..

публикувано на 13.12.24 в 16:00