Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Университетският театър „Алма Алтер“ започва нов подкаст

Програмата „Българската класика за българското усещане“ включва класически български произведения на Иван Вазов, Йордан Йовков, Гео Милев. С тези произведения театърът ще превърне и спектаклите в подкаст канала: „Гласът на нашите корени“:

„Това ще бъде една форма на радиотеатър, освен диалозите в произведенията, ще чуем и какви са героите през съвременната перспектива днес, през погледа на нашия ментор – Николай Георгиев, през погледа на младите ни актьори, коя е Йовковата Албена днес. “

Тази година Театър лаборатория „Алма Алтер“ отпразнува своята 22-годишен рожден ден:

„Представлението „Орфей или върни се в своя ад, човече“ беше представено по повод рождения ден, това е най-награждаваното представление в нашия репертоар, от различни световни фестивали. Освен това, в седмицата, в която празнуваме рождението на големия български модернист и наш учител – Гео Милев, бяхме поканени от МГ "Гео Милев" - Плевен, за да споделим заедно празника, макар и в условия на пандемия.“

Предстои и премиера за „Алма Алтер“ – „Аладин“. Представлението е част от програмата на „Алма Алтер“ "Мюзикълът е мъртъв, да живее мюзикълът”. Една интерпретация, в която се сблъскват ключовите позиции на мъжкото и женското начало и тяхното разбиране в различните географски ширини на съвременния свят. Борбената арабска принцеса Жасмин се изправя срещу фриволния крадец Аладин, за да премерят сили в прастарата игра на любов. Само един може да влезе в пещерата, в която е заключена вълшебната лампа, само нешлифован диамант. Слънцето ще залязва още много години над този свят, хората ще идват и ще си отиват, но само истински достойните ще помнят магията на жаркото слънце, само те ще умеят да избират с мъдро сърце в арабската нощ. Режисьорът е Георги Арсов, а хореографът Петя Йосифова-Хънкинс. Представлението се очаква през февруари.

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – „Алма Алтер“ и "Гласът на нашите корени"




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Столарова - автопротрет

"Отстоявана естетика" за 100-годишнината на художничката Мария Столарова

През 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия, представя експозиция с живописни платна, обхващащи както ранни нейни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди. Изложбата..

публикувано на 03.12.24 в 17:40
проф. Любомир Стойков

"Tрансформации на красотата" в изложбата на Юрий Ковачев

Самостоятелната изложба на художника Юрий Ковачев "Трансформации на красотата" се открива на 3 декември в столичната галерия "Милениум". В експозицията са включени 51 творби, сред които пейзажи, картини на стара София, натюрморти, балерини и планини, нарисувани с маслени бои на платно. Изкуствоведът проф. Любомир Стойков коментира: "Авторът се..

публикувано на 03.12.24 в 16:35

"Апокриф" с 30-о юбилейно изиграване

Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..

публикувано на 03.12.24 в 12:15
Людмил Станчев, Емил Янев, проф. Георги Гунев (от ляво надясно)

Към бреговете на свободата

В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..

публикувано на 03.12.24 в 11:38
Петър Петров - Перо

"Слънчева линия" от Иван Вирипаев за първи път на българска сцена

Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си избрал да споделяш живота си, не е нужно да ходиш на семейна психотерапия, може и просто да отидеш не театър. За целите на тези думи спомага поставянето за първи път на българска сцена на пиесата от..

публикувано на 03.12.24 в 08:50