„Аз си падам малко динозавър. Имам интернет от 1998 година, и да, това съм аз – по-стара от интернет“. Така завършва разговорът ми в „Мрежата“ с Красимира Хаджииванова, блогър и съосновател на дигиталната родителска платформа „Майко мила“ и на социалната кауза „Оле Мале“.
Какво имат жените днес?
"Днес на жените им се казва, че имат всичко и че не трябва да се оплакват. Аз смятам, че жените не трябва да бъдат укорявани по какъвто и да било начин и да бъдат държани отговорни за демографски кризи или за нещо друго. Единствено отговорни. В „Майко мила“ искахме да им дадем думата, така че те да се почувстват разбрани. Малко през хумора се опитахме да повдигнем важните въпроси на женското ежедневие и не само. (…) Най-много ме боли, че виждам жени, които подценяват домашното насилие, например. Забелязвам липсата на емпатия, която е нужна, за да можеш да се поставиш на мястото на другия и да си кажеш, че „да“ има проблем, той съществува и да търсиш пътя за неговото решаване. Да го правим заедно."
Става дума за работата ѝ в различни онлайн медии, с които е свързана вече повече от 15 години и за темите, които подхваща в своите текстове, озаглавени някак непретенциозно – „10 правила за успешно протестиране“, „Кратка история за яйце и кокошка“, „Най обичам да мразим“, “Запазете спокойствие и се мажете с крем“, „Екзотични пътешествия за бедни“, „Отива една жена в Централна поща“, „Как секънд хенд влезе в Парламента“ и др. Все истории, леко и с хумор поднесени, но които правят дисекция на обществото ни.
Колко голяма е силата на един блог?
„Аз съм много щастлива, че живея в България. Ако живеех в Швейцария например, то за какво щях да пиша? За това, че метрото е закъсняло две секунди в четвъртък и това е най- голямата драма на хората там ли? То е смешно и е тъжно. Намирам, че живеем в суперколоритен отрязък от време и място. Но ми се ще някои неща по-бързо да се оправят или да вървят към нормалност.“
Тайните на успешното блогърство
„Да пишеш грамотно е голяма тайна в днешно време. Да знаеш къде се пише „й“ и най-вече къде не се пише. Това е дисциплина, която трябва да се изучава в университета, според мен. Това е тайната – малко да говориш завоалирано, малко да си служиш със самоирония. Самоиронията е добър похват.“
Целия разговор може да чуете в следващия звуков файл.
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста,..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg