Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

31 януари – една от датите, сочена за рожден ден на пророчицата

Споменът за Ванга е все още жив

Вангелия (Ванга) Пандева Гущерова, известна като Баба Ванга, Леля Ванга, Петричката врачка или Ванга гледачката е българска обществена фигура, обявена за ясновидка.

На 31 януари пророчицата е приемала поздрави за единия от двата си рождени дни. Тя остава в съзнанието на хората като жената, помогнала на стотици българи. Другата дата, на която е приемала поздрави, е 3 октомври (Родена е през 1911 г.). 

Къщата на Ванга в Петрич

Виртуална разходка в къщата-музей на Ванга в град Петрич правим в “Нашият ден“ с Даниела Радева:

“Споменът за Ванга е все още жив. През изминалата 2021-ва година “Къща-музей Ванга“ спечели награда в категория “специализиран туризъм“ с 65% от гласувалите.

Това ни доказва, че къщата на пророчицата е едно от най-харесваните места за посещение. Независимо от пандемията през последните две години къщата не страда от липса на посетители.

Най-честите ни посетители са семейства с деца, млади семейни двойки, чужденците също не са спрели да се интересуват от българския феномен и най-много са рускоговорящите.

Нашите посетители са интересни хора. Един от тях са нейни кръщелници. Деца, кръстени от нея, тя е кръщавала страшно много деца.

Храм „Св. Петка Българска“, издигнат със средства на Ванга край нейния дом в Рупите

Другите хора, които посещават къщата, са имали лична среща с нея. Те споделят впечатленията си, а ние ги молим да ги запишат в една книга, която се нарича “Моята среща с Ванга“.

Има и много посетители, които са чували за нея, те са много любопитни и желаят да разберат повече. Всеки, който се е докоснал до тази къща, много я е харесал. Хората излизат много доволни.“

Къщата е построена 1947 г. Тя приема хората в Петрич от тогава до 1980 г. посетителите идват в тази къща, след това тя започва да приема хората на Рупите.“

Експозицията включва лични вещи на пророчицата, предмети и подаръци от благодарни хора. Всички помещения са съхранили автентичността и духа на Ванга.

На първия етаж може да се види нейната кухничка, тя е била много добър кулинар. Помещение, от което всички се впечатляват, е нейната молитвена стаичка, в която тя се е молила пред иконата на Богородица сутрин и вечер.

Цялата къща е пълна с икони, гоблени и картини. “

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Снимки: Уикипедия


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще останат ли децата без педиатрична грижа в Пета градска болница?

Петима от общо седемината педиатри в детското отделение на столичната общинска Пета градска болница "Княгиня Клементина" са подали оставки в знак на протест срещу ниските им възнаграждения, които не отговарят на увеличаващия се обем работа.  Те настояват за 50% увеличаване на заплатите, в противен случай отделението ще затвори поради липса на..

обновено на 16.04.25 в 11:18
Пораженията в църквата

"Света Неделя" – споменът за една трагедия, която беляза век

На 16 април 2025 г. се навършва точно един век от най-страшния терористичен акт в историята на България — атентатът в софийската катедрала "Света Неделя". По този повод в ефира на БНР, в предаването "Темата на деня коментираме", историкът проф. Момчил Методиев, ръководител на департамент "История" в Нов български университет, припомни ужасяващите..

публикувано на 16.04.25 в 10:32
Инж. Габриела Данаилова, директор на ПГ „Васил Левски“ в Горна Оряховица

На учителя с любов: инж. Габриела Данаилова

Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..

публикувано на 15.04.25 в 15:03

Образованието отново в спор: Колко дни да може да извинява родителят?

В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..

обновено на 15.04.25 в 12:31
Гешов (седнал вдясно) при подписването на Букурещкия договор

История през поколенията: Разговор с правнучката на Иван Евстратиев Гешов

В рубриката "Разговорът" се срещаме с Александра Велинова-Морган, правнучка на една от най-значимите фигури в българската история – Иван Евстратиев Гешов . Той е български министър-председател, основател на Българското книжовно дружество и директор на Българската народна банка, като подписът му стои под първата емисия български левове...

обновено на 15.04.25 в 11:54