Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Маргарита Левиева: Лозата е определяла начина на живот на българина

Ивайло Катерски: Чрез виното откриваме една дестинация по неповторим начин

Снимка: Pixabay

В навечерието на Трифон Зарезан се повдига темата за културно-историческите традиции на винопроизводството у нас, мястото на виното в религиозния и обреден живот и съвременните измерения на тази напитка в културата на българите.

Темата коментира в “Нашият ден“ Маргарита Левиева, главен редактор на списание “Лоза и вино“ и дегустатор на международни винени конкурси:

“Първите свидетелства за винопроизводството по нашите земи – в района на Асеновград и на различни места в Родопите са открити семки от грозде, които датират хиляди години.

Когато става въпрос за традиция, нещата са по-различни. Не можем да кажем откога датира лозаро-винарският календар, но така или иначе той толкова дълбоко е вкоренен в традицията на българите, че той определя разпределението на празниците в годината.

Лозата определя начинът на живот на българина. Зарязването на лозите, обработките, беритбата, със специално тържество и ритуал се е откривал гроздоберът.“

Лозата е част от нашия културен календар.

“Виното е сакрална напитка не само в християнството, не само при Траките, а още по-назад в юдаизма. Виното и хляба са двете сакрални неща, които съпътстват тържествените трапези. Хората са обожествявали лозата и виното преди хиляди години.

Това, че имаме голямо количество археологически артефакти, свързани с виното, поставя страната ни на едно много специално място на винарската карта на света. Въпросът е дали успяваме да се възползваме от това.“


Приемането на стари лозя за недвижимо културно наследство

“Местните български сортове губят все повече и повече почва у нас. Наистина през последните години има млади ентусиасти, нови винарски изби, нови предприемачи, които засаждат местни сортове, но тези лозя, в които на два декара са концентриране 10, 15, 20 сорта, някои от които може би ги има само в колекцията на Института в Плевен. Те са на 60, 70  до 100 години, те са съпътствали живота на няколко поколения. Съобразно тях семействата са планирали живота си.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл какво е мястото на българското вино.

Темата коментира в “Нашият ден“ Ивайло Катерски, председател на УС на Българските винени професионалисти.

“Виненият туризъм не е най-обикновено пътуване с пиене на някаква си напитка, а по-скоро едно цялостно изживяване и емоция. 


Чрез виното откриваме една дестинация по неповторим и по много вкусен начин. Пандемията накара хората да пътуват в по-малки групи и това е шансът България и нейните институциите да преоткрият винения туризъм. “

Чуйте целия разговор в зувковия файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Атанас Семов

Еврото предполага ниска инфлация и задържане на цените – то е "инфлационна котва"

Чл.-кор. проф. Атанас Семов гостува в "Нашият ден", за да представи новоизлязлата си книга "Конституцията и Европейският съюз", както и да коментира разделението в обществото ни на теми като въвеждането на европейската единна валута и идеята за обучение по религия и добродетели в българското училище. Проф. Семов заявява: "ЕС е първата в..

публикувано на 20.05.25 в 12:50
Нина Цанева, Н. Пр. Катрин Банън и Емилия Клайн

Н. Пр. Катрин Банън: За българо-ирландските културни и бизнес отношения

За българо-ирландските бизнес отношения, ирландското икономическо чудо, довело до милиарди чуждестранни инвестиции, за сходствата в историческата съдба и манталитета на българския и ирландския народ, за културния обмен между двете държави – разговор в "Нашият ден" с Н. Пр. Катрин Банън, посланик на Ирландия в София . Преводът в ефир е на Емилия..

публикувано на 20.05.25 в 09:40

Антон Митов представя: Транспортно-туристически неволи

За "софийската тежка транспортна стачка", туристите и пенсионерите. На прага на лято 2025 Гърция въвежда нови правила за кемпери и каравани. Какви са правилата, забраните, глобите и как се смеят чайките? Хърватия – "страната на лазурното море, красивите острови и абсурдните правила за туристи". Транспортни ненормални правила – кой как може да шофира в..

публикувано на 19.05.25 в 18:45
Мария Мира Христова и Милена Милева-Дрончева (вдясно)

Милена Милева-Дрончева: За малкото училище и малкото дете с любов

Директорката на 98-о начално училище "Св. Св. Кирил и Методий" в София – Милена Милева-Дрончева, с радост гостува в ефира на "Семейно радио", за да представи голямото и щастливо семейство на единственото общинско начално училище в София. Основано през далечната 1885 година, школото преминава изпитанията на вековете, за да привлича днес деца..

публикувано на 19.05.25 в 18:02

За птичките божии

Опазването на околната ни природа винаги е било сред интересите на водещите на "И рибар съм, и ловец съм" и то не само защото ловците и риболовците са призвани, а и задължени, да работят в тази посока.  Както повечето от тях, Росен Мирчев и Асен Масларски го правят с душа и сърце.  Те с удоволствие гостуваха на Спасителния център за диви животни..

публикувано на 19.05.25 в 16:25