Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историята на групата „Downshift Collective“

Снимка: @DownshiftCollective

„Downshift Collective“ е българска група, която съчетава фънк, хип-хоп, ню джаз и реге звучене. Групата е съставена от Александър Георгиев – китара, Цветан Чобанов – кийборд/саксофон, Михаил Люлев – вокал и Стефан Цеков – барабани. „Артефир“ ви среща с двама от тях. Цветан Чобанов, който има множество издадени албуми и песни. Правил е музика и аранжименти за артисти като Белослава, Рут, Mind Trips, Нешка Робева и много други. Александър е роден на 13 декември 1978 в град София. Основател на групите Root Souljah, Rebelites, Mind Trips. Работил е на сцена и в студио с редица български и чуждестранни артисти. „Downshift Collective“ e новият му проект, в който съчетава всичко, което харесва в музиката – фънк, хип-хоп, реге. Двамата споделят, че смесицата между стиловете в музиката е провокирана от техния личен вкус и от желанието им да предложат хубава музика на публиката:

„Вървим спокойно, идеята в това име е да се вглеждаме в нещата и да имаме време да ги забележим и да чуем музиката. И блус музика ни вдъхновява, Джон Скот, вдъхновението е постоянно, дори можеш да чуеш по радиото някоя песен и тя да те вдъхнови. Новата песен „Turn back time“ насочва към забавянето, опитваме се да се върнем назад, нещо което е невъзможно. Имаме гост музиканти Стефан Цеков на барабани, Росена, която е женския беквокал. Клипът е заснет с идея, много добре се отразява текста на парчето, разрухата, това, което е било и това, което е сега. Изглежда готино. Самият клип подпомага музиката. Мечтаем да свирим по фестивали, по готини участия, сцената като сцена не е толкова важна, важното е да имаш ангажименти, свиренето на живо прави една група, група, и разбира се, публиката. Музиката е едно от най-хубавите хобита.“

Групата скоро ще представи своя първи албум.


Снимка: ФС на „Downshift Collective“


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирела Френи и Николай Гяуров

Мирела Френи и Николай Гяуров в "Ернани" на Верди

Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..

публикувано на 22.02.25 в 08:00
Сцена от VI действие на операта „Ернани” от Верди

"Ернани", опера в четири действия от Джузепе Верди

Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция.  Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор)   • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..

публикувано на 21.02.25 в 12:18

"Избрани хорови творби" – вторият сборник на проф. д-р Георги Петков

Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..

публикувано на 20.02.25 в 16:50

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20