Той е млад виртуоз пианист от Турция. Името му е Доач Бездюз. И влезете ли в Нов български университет, ще дочуете нежна мелодия от роял. Най-вероятно е Доач, репетира и танцува с пръсти по клавишите, понякога излиза за кратка почивка, но бърза да се върне отново там, при пианото, в една от кратките му почивки, разказа за пианото, за това какво е да отраснеш в музикално семейство и да се обучаваш при маестро Людмил Ангелов в България. Днес казва, че отговор на въпроса, кой е любимият му композитор, няма, защото от всеки композитор е научил по нещо:
„Не е възможно да кажа кой е любимият ми композитор, защото всички са направили големи дела в историята на музиката, всяка композиция, която свиря ме учи на нещо ново. Палитрата от цветовете на емоции не се описва, усеща се. Да се родиш в семейство на музиканти, повлиява на развитието ти като такъв. Фактът, че майка ми Рейхан Бездюз е диригент на детски хор в Мерсин и фактът, че аз имах възможност да бъда в него, допринесе много за моя път. Оттам идва интересът ми към дирижирането. Благодарение на сестра ми натрупах много знания за репертоара на цигуларите и за самия инструмент. Вече имам репертоар в камерната музика. Благодарение на баща ми – Бюлент съм се сдобивал с много знания за оперното изкуство. Връзките с предишните ми преподаватели не бяха толкова силни, каквито бяха с маестро Ангелов. Много се радвам, че се срещнах с него. Пианото може да осигури един от най- прекрасните начини на живот. За мен то е не просто 80 на брой черно- бели клавиши, а инструмент, който създава приказен живот. Много са парчетата от пъзела съставляващи един добър пианист. Много е важна срещата с големи имена в музиката, от това всеки млад пианист си подрежда своя поглед към партитурите, съпреживява любовта си към дадената музика. Колкото повече майстори има до Вас, толкова по-голям майстор можете да станете и Вие.“
Доач избира да се развива в България, като започва да учи в Нов български университет при професор Людмил Ангелов. Започва музикалното си образование в Държавната консерватория към Мерсинския университет като ученик в класа по пиано на Марина Джинджарадзе. Активно концертира самостоятелно и с камерни ансамбли. Има концерти и с различни хорови състави в Турция и в чужбина. Работил е в Мерсинската опера и балет като акомпаниатор на хор. През годините участва в майсторските класове на най-изтъкнати пианисти като Муитин Дюроглу, Мартин Блументал, Озгюр Айдън, Емре Еливар, J. C. Van den Eynden, Гюлсин Онай, Марта Гуляс, Винченцо Балзани, Артур Писаро, Людмил Ангелов. Носител е на редица награди от национални и международни конкурси.
На 12 декември, четвъртък, от 11.00 ч. в предаването "Музикална мрежа" по програма Христо Ботев ще отбележим 109 години от рождението на американския певец и актьор Франк Синатра. (12 декември 1915 – 14 май 1998) Това ще бъде двойна годишнина, защото ще отбележим и 40 години от издаването на албума му L.A. Is My Lady от 1984 година, който е..
38-ото издание на емблематичния Новогодишен музикален фестивал в Националния дворец на културата ще бъде от 17 декември до 5 януари 2025 г. Както всяка година, публиката ще избира между класически, хорови и джаз концерти, балетен спектакъл, филмова музика, детски събития, оперета и др. По традиция в концертите участие ще вземат както..
"Не те е срам" – не това не е упрек, а новата песен на младите изпълнители от бандата Bropunzel с вокал Константин Вълков и Деница Петрова с псевдоним DèВяра. Песен за онези сладки грешки, за които всъщност няма смисъл да се обвиняваме, а трябва да се наслаждаваме на живота. Деница и Константин споделят, че най-трудното и най-лесното в правенето на..
По традиция на 7 декември се открива новият оперен сезон 2024-2025 на Миланската Скала. Този път изборът е нова постановка на "Силата на съдбата" на Джузепе Верди. На диригентския пулт отново ще застане Рикардо Шайи, а това е деветата творба на италианския композитор, която той ръководи в "Ла Скала". Режисьор е Лео Мускато, а изпълнителският състав, както..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Явор Гърдев е име, което едва ли се нуждае от представяне в културните среди на България. Театрален и кинорежисьор с дългогодишен опит, той впечатлява..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg