Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виртуозният пианист от Турция – Доач Бездюз

4
Снимка: личен архив

Той е млад виртуоз пианист от Турция. Името му е Доач Бездюз. И влезете ли в Нов български университет, ще дочуете нежна мелодия от роял. Най-вероятно е Доач, репетира и танцува с пръсти по клавишите, понякога излиза за кратка почивка, но бърза да се върне отново там, при пианото, в една от кратките му почивки, разказа за пианото, за това какво е да отраснеш в музикално семейство и да се обучаваш при маестро Людмил Ангелов в България. Днес казва, че отговор на въпроса, кой е любимият му композитор, няма, защото от всеки композитор е научил по нещо:


„Не е възможно да кажа кой е любимият ми композитор, защото всички са направили големи дела в историята на музиката, всяка композиция, която свиря ме учи на нещо ново. Палитрата от цветовете на емоции не се описва, усеща се. Да се родиш в семейство на музиканти, повлиява на развитието ти като такъв. Фактът, че майка ми Рейхан Бездюз е диригент на детски хор в Мерсин и фактът, че аз имах възможност да бъда в него, допринесе много за моя път. Оттам идва интересът ми към дирижирането. Благодарение на сестра ми натрупах много знания за репертоара на цигуларите и за самия инструмент. Вече имам репертоар в камерната музика. Благодарение на баща ми – Бюлент съм се сдобивал с много знания за оперното изкуство. Връзките с предишните ми преподаватели не бяха толкова силни, каквито бяха с маестро Ангелов. Много се радвам, че се срещнах с него. Пианото може да осигури един от най- прекрасните начини на живот. За мен то е не просто 80 на брой черно- бели клавиши, а инструмент, който създава приказен живот. Много са парчетата от пъзела съставляващи един добър пианист. Много е важна срещата с големи имена в музиката, от това всеки млад пианист си подрежда своя поглед към партитурите, съпреживява любовта си към дадената музика. Колкото повече майстори има до Вас, толкова по-голям майстор можете да станете и Вие.“

Доач Бездюз и Ангелина  Грозева
Доач избира да се развива в България, като започва да учи в Нов български университет при професор Людмил Ангелов. Започва музикалното си образование в Държавната консерватория към Мерсинския университет като ученик в класа по пиано на Марина Джинджарадзе. Активно концертира самостоятелно и с камерни ансамбли. Има концерти и с различни хорови състави в Турция и в чужбина. Работил е в Мерсинската опера и балет като акомпаниатор на хор. През годините участва в майсторските класове на най-изтъкнати пианисти като Муитин Дюроглу, Мартин Блументал, Озгюр Айдън, Емре Еливар, J. C. Van den Eynden, Гюлсин Онай, Марта Гуляс, Винченцо Балзани, Артур Писаро, Людмил Ангелов. Носител е на редица награди от национални и международни конкурси.

Снимки: личен архив на Доач Бездюз, Ангелина  Грозева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирела Френи и Николай Гяуров

Мирела Френи и Николай Гяуров в "Ернани" на Верди

Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..

публикувано на 22.02.25 в 08:00
Сцена от VI действие на операта „Ернани” от Верди

"Ернани", опера в четири действия от Джузепе Верди

Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция.  Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор)   • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..

публикувано на 21.02.25 в 12:18

"Избрани хорови творби" – вторият сборник на проф. д-р Георги Петков

Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..

публикувано на 20.02.25 в 16:50

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20