На 1 февруари 2022 г. Китай и други азиатски страни празнуват Нова година по китайския календар, която тази година ще премине под знака на Синия воден тигър.
Според китайските вярвания началото на Новата година бележи пробуждането на природата за нов живот, настъпването на пролетта и възраждането на новия живот в природата.
Празникът се отбелязва не само в Китай, но и във всички страни от Източна Азия – Китай, Япония, Корея, Виетнам, Монголия и други. Целият празничен цикъл от Новогодишни празници започва от първия ден на първия лунен месец и завършва с Празника на фенерите – 15-ия ден от Новата година.
Китайският календар се основава на 12-годишен зодиакален цикъл (плъх, бик, тигър, заек, дракон, змия, кон, коза, маймуна, петел, куче и прасе), както и на древнокитайската натурфилософска идея за съжителството на петте елемента и цветовете, свързани с тях: дърво (синьо-зелено), огън (червено), земя (жълто), метал (бяло), вода (черно).
За празника разказва в “Нашият ден“ доц. Антония Цанкова, ръководител на катедрата по “Китаистика“ в СУ:
“Празникът има много древни корени. Буквално в превод от китайски означава “Пролетен празник“, свързан е с настъпването на новия цикъл в годината и пробуждането към пролетта. Понякога по-популярно се нарича и “Лунната нова година“.
Китайският традиционен календар е цикличен, а не линеен. Той включва 60-годишни цикли, които се редуват, както и годините в тях.
Един цял 60-годишен цикъл представлява комбинация от две други циклични системи. Едната се нарича “Системата на небесните стволове“ и съдържа 10 знака. Това всъщност представляват 5-те стихии или 5-те елемента в традиционната китайска философия, комбинирани и с двете първоначала в природата – ин и ян.
Другата циклична система е тази на “Земните клони“, която съдържа 12 знака и при редуването и последователното съчетаване на тези знакови системи се получава пълният цикъл от 60 години. На 12-те знака от земните клони съответстват вече популярните и у нас 12 зодиакални животни.
Тази година се пада редът на синия тигър, който е със стихия вода – Синия воден тигър."
2022 година
“Тигърът се смята за силен, буен, страстен, непредсказуем, смел, енергичен, стимулиращ, но също така и искрен и прям, а понякога нежен и щедър.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица Радева , кореспондент на OffNews в Украйна, получила достъп до "12-та бригада със специално предназначение Азов". Защо в Украйна "Още в началото на пълномащабната война бях много впечатлена от..
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..
В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..
В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..
До какви последици за собствениците на имоти водят направените изменения на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, приети в пленарна зала на 9 февруари 2024 г.? Доколко са съобразени с Конституцията на Република България тези поправки? Как ще бъдат обезщетени собствениците на имоти? Какъв е казусът на Кирил Киров , собственик на имоти около..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg