Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме 140 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора

С цветя пред паметника на Владимир Димитров – Майстора в Кюстендил и посещение на къщата музей в село Шишковци на 1 февруари започнаха тържествата по повод 140 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора, които ще продължат през цялата година – съобщиха за „Артефир“ от Съюза на българските художници.

В програмата са включени откриването на изложба на миналогодишния носител на Националната награда за живопис на името на Майстора Йордан Кисьов, както и концерт класическа музика на Росица Бояджиева-Вълева – флейта, и Симеон Кирков – виола.

Атанас Парушев, Богдан Александров, Иво Бистрички, Милко Божков и Десислава Минчева са авторите, номинирани за националната награда за 2021 година, определени от 11-членно жури, с председател Любен Генов – председател на Съюза на българските художници (СБХ), членове на СБХ, представители на Министерство на културата и Община Кюстендил.

Церемонията по връчване на Националната награда за живопис на новия лауреат е на 1 февруари от 17:30 ч., а в 18:00 ч. ще се открие юбилейната изложба, посветена на 140-годишнината от рождението на Владимир Димитров – Майстора.

Чуйте в „Артефир“ разговора на Димитрина Кюркчиева с Валентин Господинов, директор на Художествената галерия „Владимир Димитров – Майстора“ в Кюстендил. Чуйте звуковия файл.

Снимки – ХГ „Владимир Димитров – Майстора“ - Кюстендил



„Владимир Димитров – Майстора – скромен, безшумен и отшелник – отдавна още е проявил талант, който с право му е спечелил прозвището Майстора. Това е един силен, непосредствен и независим талант. Той не се интересува от това, какво и как рисуват други. Той рисува така, както той знае. Той върви винаги по свой собствен път. Дири – и това, което намира, е негово. Дири бавно, но намира сигурно. Всяка негова картина е една самостоятелно, независимо сторена стъпка напред. И с една толкова логична последователност, че ний сме заставени да благоговеем пред честната искреност на неговото творчество.“

От статия на Гео Милев в списание „Везни“, 1921 г.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Къщите на София разказват своите истории

Изложбата "Истории зад фасадата" на Регионалния исторически музей София ще се открие днес в Централните хали от 19 часа . Тя показва своеобразен разказ от лични истории за хората, построили и живели в едни от най-емблематичните къщи в столицата. Йордана Николова, археолог и част от проекта "Клада бг" на музея, разказва, че екипът им е обикалял из 40..

публикувано на 12.09.24 в 15:10
Боян Арсов и София Бобчева

Бебе на борда на Народния театър

На 13 и 14 септември в Народния театър "Иван Вазов" на камерна сцена са премиерните спектакли на "Бебе на борда" от Кристофър Дюранг . Режисьор на представлението е Василена Радева. То се реализира по програмата "Театър+". Кристофър Дюранг умее да разкрива болката и гнева емоционално и изтънчено. Той е сред най-забавните съвременни комедиографи..

публикувано на 12.09.24 в 14:45

Архитектурата среща археологията

Днес (12 септември) започва Международният форум "Брацигово – каменният поток на времето" , който ще продължи до 14 септември . За опазването на недвижимото архитектурно наследство, археологията и традициите в "Нашият ден" говори архитект Десислава Димитрова . Началото на форума е поставено през 2021 година от Камарата на архитектите в..

публикувано на 12.09.24 в 12:42
Або Славчев и Неда Узунколева

За книгите, поколенческите различия, света на 90-те години и света на ХХ век

В разгара на софийската Алея на книгата в "Нашият ден" разговаряме с Неда Узунколева , автор на романа "Днес не ми се излиза" , носител на Наградата "Южна пролет", както и с Або Славчев , писател, редактор, радиоводещ – за  книгите, поколенческите различия, света на 90-те години, и света на XXI век. Радослав Бимбалов: Много важно е да..

публикувано на 12.09.24 в 11:14

Радослав Бимбалов: Много важно е да признаем злото в себе си, за да го победим

Един роман, в който Бог се обръща към човека. Сюжет, който рисува една антиутопична картина за бъдещето, но говори за днес – за всички болни теми на времето, в което живеем. В "Нашият ден" Радослав Бимбалов представя своя роман "Ти, подобие мое" , който вече може да бъде намерен на Алея на книгата. Оруел написва антиутопията "1984" през..

публикувано на 12.09.24 в 10:33