Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Валентина Шарра: Да се разведем с абсолютното време

Италианската художничка Валентина Шарра представя филма си „Разводът“ в артинсталация в Гьоте институт с идеята и с въпроса за преосмислянето на времето. Филмът е съставен от 11 части, представящи различни концепции и хипотези, които Шарра анализира в търсенето си на дефиниция на времето. Филмът среща публиката с добре познатите постулати – продължителност, мигновеност, необратимост, старост, минало, настояще, бъдеще, сън и наяве. В търсенето си Шарра предлага необикновено пътуване през времето и пространството – отвежда ви в природата, по поречието на каменната река на Витоша и в дълбините на морето, в застиналите мигове на горски пожар, среща ви с възрастни и деца, обикновени хора, физици и мечтателни образи на италианското кино:

Валентина Шарра
„Научно обяснено разбирането и приемането на теорията на времето, развитието на времето. Аз мисля, че всеки знае за теорията на вероятностите на Айнщайн, и за неговите изследвания за времето, това е в историята. Ние трябва да променяме нашата концепция за времето спрямо начина ни на живот, да изчистим концепцията за абсолютното време, равно еднакво за всеки, защото всеки отброява времето, всяка секунда, всеки час по различен начин, но наистина трябва да се върнем назад към първоначалната концепция за времето, за да го преосмислим. Работих по проекта в Академия Солитюд, която е уникално място в Европа и дори аз бих казала по света, защото там са събрани хора, които са артисти, философи, научни работници, историци, журналисти, всички работят заедно. И тази интердисциплинарност е много рядко срещана на друго място. Искам да подчертая, че е толкова важно за изкуството и за времето, и за човека, в определен момент да изследва, не просто да създава. И за това за мен беше страхотно време и невероятна възможност, когато бях там. Избрах тази тема, защото мисля, че в периода на пандемията един от най-важните въпроси, който си задаваме е нашето разбиране за времето. Аз започнах да изследвам моето разбиране за времето в този период, моите постижения с времето. Идеята дойде от този локдаун. И заглавието „Разводът“, дойде благодарение на страхотния ми екип – благодаря им – Стефка Цанева, Иво Паунов, развихме наистина интересна инсталация, която иска да промотира Разводът, раздялата с нашата представа за абсолютното време, разделянето с идеята, че времето е равно за всички.“

„Разводът“ ще има своята премиера в Гьоте институт под формата на видеоинсталация, която ще се открие на 3 февруари.

Снимки: ФС на Валентина Шарра, Гьоте институт

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Сапунено цвете": фотографска изложба за семейните връзки и ценности

Изложбата "Сапунено цвете" на младия фотограф Рослана Дамянова разказва за сложните човешки взаимоотношения в едно българско семейство и силата на любовта и прошката. Фотографският разказ разкрива едно сложно пътуване към нашите корени, което помага да превъзмогнем страховете си и да се изправим смело пред емоционалните спомени, неизказаните думи и..

публикувано на 22.11.24 в 08:00
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30