Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светла Кьосева: Да живееш в Унгария с мисия България

Преводачът е най-добрият читател

Светла Кьосева
Снимка: Личен архив

Светла Кьосева е една българка от Унгария с мисия за България. Тя е преводач, на унгарска поезия и проза, преподавател и главен редактор на двуезичното списание за култура и обществен живот „Хемус“, създадено в Унгария преди 30 години.

Светла Кьосева е главен герой в “Нашият ден“:

“Началото е прозаично – омъжих се за грък и дойдох да живея в Унгария. Започнах работа в българското училище в Будапеща, което ме свърза с цялата българска общност тук. Имах възможност да работя на места, в които се срещах с хора от различни националности.

Така ставаш чувствителен към много неща, започваш да се интересуваш не само от страната, в която живееш, а изобщо от света. Не е много изгодно да живееш живота си като екзотика и затова се стремиш да се потопиш в местната култура, за да ти е уютно.“

Списание “Хемус

“Аз наистина участвам в списването на списанието му още от неговото създаване. Преди 25 години станах отговорен, а след това и главен.

Но то не би било това и не би съществувало така, ако зад него не стоеше една българска общност, която смята, че то е важно за нея. За съхраняването на българското, но и за представянето на общността навън – и пред унгарската, и пред българската публика.


Българската общност в Унгария не се изживява като затворена общност, а живо участва и в българския, и в унгарския културен живот и използва всяка възможност за разширяване на това участие. Българската общност тук има повече от 100 години организиран живот в Унгария.

Списанието по много интересен начин позиционира нашата общност в Унгария.“

Преводите

“Преводачът е най-добрият читател, дори може би по-добър от автора и от редактора, защото той многократно се връща на текста, многократно работи с него и това му дава възможност да го вижда по друг начин.“

Българските автори

“Имам усещането, че в България надделява принципът – “който е добър писател, ще го издават", което изобщо не е така. Книгоиздаването е бизнес, в който действат абсолютно различни закони. Много често дадени автори се оценяват не затова дали са добри, а какви са възможностите за финансиране и реклама.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Термалното наследство на България в един клик – първа карта на минералните бани

В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..

обновено на 17.02.25 в 11:33

Апостола на свободата в ефира на "Terra Култура"

В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..

публикувано на 17.02.25 в 11:32

Творческа работилница в Стара Загора: Подкрепа и социализация за специални деца

В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..

публикувано на 17.02.25 в 09:44
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Липсата на правила води до това да има само едно правило

Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..

публикувано на 17.02.25 в 09:15
доц. Жана Попова

Един информационен жанр беше превърнат в апологетика на депутат

Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..

публикувано на 17.02.25 в 09:00