Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Недостижимият Яша Хайфец

Снимка: jaschaheifetzsociety.org

След серия концерти в Ню Йорк един критик пише: "Крайслер е кралят, Хайфец е пророкът, а всички останали са просто цигулари."

"Всички ние можем вече да счупим лъковете си" – казва самият крал Фриц Крайслер, след като чува младия Яша. Впрочем и двамата са родени на 2 февруари, единият през 1875, другият през 1901 г. След като записва "Фантастично скерцо" на Бацини, в следващите десетилетия малцина цигулари смеят да посегнат към тази пиеса.

Яша Хайфец е роден във Вилнюс. Започва да свири на три години с баща си, който е преподавател по цигулка. Първото си явяване пред публика прави на седем години, като изпълнява цигулковия концерт на Менделсон. През 1910 година заминава за Санкт Петербург да учи при Леополд Ауер. Концертира в Германия и Скандинавия, а в Берлин се запознава лично с Фриц Крайслер, който му акомпанира на пианото за концерта на Менделсон. Тогава Крайслер произнася думите, цитирани по-горе. През април 1911 година младият виртуоз свири пред 25 000 слушатели в Санкт Петербург и фурорът е толкова голям, че полицията трябва да се намеси, за да предпази момчето. 
Вече 13-годишен, той изнася концерт с Берлинската филхармония, дирижирана от Артур Никиш. Преди революцията в Русия семейството на Хайфец заминава за Америка.

В предаването "Музикални легенди" на 3 февруари от 14 часа са използвани записи на Яша Хайфец, издадени в специална колекция.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Софийски музикални седмици" – фестивал с дълга история и бъдеще

Международният фестивал "Софийски музикални седмици" е най-старият културен форум у нас, който не е прекъсвал своите издания през 55-годишната си история, въпреки многобройните трудности и сътресения. Фестивалът се радва на хиляди съмишленици и ценители на класическата музика от цял свят, които следят с интерес концертите и събитията през годините...

публикувано на 04.07.24 в 09:25

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40