По струните на челото, от дълбините на голямата любов към музиката и инструмента, във времето за преосмисляне и затихване, в мига, когато светът спря. Когато четирима виолончелисти се опитват да заглушат звука от ковид пандемията с красивата мелодия на челото, някъде там под земята, както днес се шегуват, така се ражда първият в България изцяло челов квартет „Underground Cello Quartet”. След няколко успешни изяви, те ще дебютират на сцената на галерия „Портрет“. Програмата ще включва увертюри от Моцарт, Росини , Голтерман, Исак Албенис, Пиацола. Ще чуете изпълнителите от квартета – Виктор Трайков, Теодора Атанасова, Момчил Пандев и Атанас Кръстев:
„Подготвили сме много разнообразна програма, освен известни съвременни композитори, ще обърнем внимание и на Моцарт, тъй като той наскоро имаше рожден ден и вече музиката му устоява няколко века и се слуша, и всеки я разпознава. Ние бягаме от поп звученето, и още когато се създавахме като квартет си обещахме, че ще търсим възможно най-сериозното инструментално качество на произведението, ще има много виртуозни изпълнения на виолончелови пиеси. Ще има и познати мелодии от 20 век и изненади, разбира се. Проектът ни се роди в пандемията, първо се събирахме в мазета да свираме един за друг, после се оказа, че на хората много им харесаха четири виолончели. Виолончелото е един от най-разнообразните инструменти, със страшно много възможности да предаде различни стилове музика по един уникален начин, затова не се ограничаваме в конкретен стил. Когато си първи в нещо, има голяма отговорност, и ние точно затова винаги търсим най-доброто качество. Виждаме, че различните тембри на нашите виолончели създават нещо специално и харесващо се на публиката.“
Един от последните проекти на„Underground Cello Quartet”е „Сюита за 4 виолончели”, която Румен Бояджиев пише специално за квартета:
„Тя е също повлияна от сегашните времена, в нея има болка, самота и надежда, но смятам, че това е ролята на музиката, да дава надежда, упование и светлина, надявам се тази година да бъде наистина година на надежда и да накара хората да повярват. Може в тази сюита хората да усетят звученето на последните няколко години.“
На 4 февруари, петък, от 19 часа, можете да чуете дебюта на „Underground Cello Quartet“ столичната галерия „Портрет“.
Виктор Трайков завършва НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в класа по виолончело на Ани Атанасова. Получава магистърска степен в Нов български университет в класа на Христо Танев. Участва в майсторските класове на Роберт Коен, Кристоф Рихтер и други. Притежава богат опит в сферата на камерната музика – през 2012 получава първа награда в конкурса за австрийска музика, член е и на струнен квартет „Фрош“. Соло челист е в Симфоничния оркестър на БНР, Classic FM Orchestra, New Symphony Orchestra и в международния оркестър Philharmonie der Nationen, Германия. Редовно участва в концертните сезони на Würth Philharmoniker и е гост-челист в програмите на Deutsche Kammerphilharmonie, Бремен.
Теодора Атанасова завършва с отличие НМА Проф. Панчо Владигеров в класа на проф. Анатоли Кръстев. Участва в майсторските класове на Клаудио Бохоркез, Ромен Гариу, Денис Северин, Георг Байч, Конрадин Бродбек, Владимир Перлин, Матс Лидстрьом, Алваро Хуертас, Александър Сомов и други. През 2009 прави концертния си дебют като солист на симфоничния оркестър на НУМТИ „Димитър Петков“. От 2011 свири с оркестъра към Асоциация Orkestrani в градовете Понте ди Пиаве и Одерцо, Италия, солист е и на Академичния симфоничен оркестър на НМА „Проф. Панчо Владигеров“. Занимава се активно и с камерна музика. Като част от различни ансамбли е лауреат на престижни награди от национални и международни конкурси. Участва в редица фестивали в страната и чужбина, сред които Софийски музикални седмици, Варненско лято, Европейски музикален фестивал, International Summer Academy – Aвстрия, Summa cum laude – Виена, Young Euro Classic – Берлин и други.
Момчил Пандев започва да учи виолончело шестгодишен при Ани Атанасова, на девет години печели първата си награда от международен конкурс. Следват единадесет награди и почетна диплома от различни международни конкурси за соло изпълнение и камерна музика в България, Великобритания, Чехия и Латвия. В момента е студент по виолончело в НМА „Проф. Панчо Владигеров“. Свирил е като солист на Симфоничния оркестър на БНР, с Академичния симфоничен оркестър на НМА „Проф. Панчо Владигеров“ и „Симфониета“ - Видин. Посещавал е майсторски класове при Вен Син Йанг, Давид Герингас, Стефан Попов, Ромен Гариу, Антон Николеску, Владимир Перлин, Радвам Сума и Диляна Момчилова. Участвал е като стипендиант във фестивала за камерна музика „Музика Мунди“ - Белгия . Изнася концерти с различни камерни състави.
Снимка: ФС на „Underground Cello Quartet”
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...
73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg