Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вито Валентинов: Вълнува ме конфликтът

Снимка: vittovalentinov.com

Вито Валентинов е роден през 1977 г. в София, където живее и работи. Създава предимно инсталации, често с участие на публиката. Учил е Стенопис в Националната художествена академия, София, (1997-1999), след което завършва академията за изкуства AKI, (1999-2004) и Холандския институт за изкуства DAI в Холандия, (2004-2006).

Валентинов има множество участия в изложби в галерии, музеи и фестивали, сред които Biennale de Kunstvlaai 2006, Амстердам, Холандия; Sofia Design Week 2012, София; Contempo - International Art Festival 2014, Варна; TEDxBG 2014, София; Space SSEE Gallery, Дейжон, Южна Корея; Резидентска програма CEC Artslink в Ню Йорк и Синсинати, САЩ; ИСИ - Институт за съвременно изкуство, София; САМСИ - Софийски Арсенал - Музей за Съвременно Изкуство, София; СГХГ - Софийска Градска Художествена Галерия, София; Галерия Сариев, Пловдив; Vienna Contemporary 2015 - Focus Bulgaria, Виена, Австрия; Гьоте Институт, София и The New New - Art Science Tech Festival, Солун, Гърция.


Вита Валентинов е главен герой в “Нашият ден“:

“Всичките ми работи са създадени ситуации, в които има някакъв тип конфликт. Създавам системи, независимо дали работата ми е видео, инсталация, скулптора или работа с участието на публиката.

Работя с отделни елементи, които не са автономни единици, те са поставени в някакъв тип взаимоотношения.

Възприемам се като драматург, който в една затворена система, затворена ситуация, работи с тези елементи, като създавам някакви взаимоотношения, които могат да бъдат най-различни.

Вълнуват ме връзките, които могат да бъдат наречени конфликт. Връзките между нещата са много интересни. В работата ми има конфликт, но не такъв, какъвто виждаме в новините.“

Предстоящата изложба

“Тя ще бъде от много малки скулптори, инсталации и серия от рисунки. От няколко месеца събирам малки предмети. Няма да ги променям това са намерени предмети от улицата, от битака, от железарии, от кухнята вкъщи – всякакви неща, които ме провокират.

Искам да ги извадя от тяхната всекидневна функция и да ги поставя с други предмети в някаква ситуация, която да създаде интересни взаимоотношения, нещо, което не сме виждали досега или поне аз не съм виждал.“

В студиото

“В различните месеци могат да се видят различни неща в моето студио. Това, което не се вижда е или вече някъде другаде в галерия, или в частен дом, или е прибрано в мазе и шкафове.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Снимки: vittovalentinov.com


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова книга с разкази на Пламен Антов

Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи.  Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " .  В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..

публикувано на 20.02.25 в 18:00

Николай Поляков със спектакъл за Георги Марков

"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч.  Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..

публикувано на 20.02.25 в 16:12

Румен Денев с премиера на романа "Бреговете на Бохемия"

Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..

публикувано на 20.02.25 в 16:09
„Магическият фенер“ на Антон Митов

Художествената академия – в началото и днес

Изложбата "Академията в Княжество и Царство България", с куратор Милена Балчева-Божкова, представя ранната история на Художествената академия, изтъквайки ролята на българските владетели в нея. Тази роля - може би по инерция - дълго оставаше в сянка, затъмнена от приноса на общественици, художници и първи преподаватели в Рисувалното училище. И тях ги..

публикувано на 20.02.25 в 16:05

Три дискусии и една книга, посветени на литературната критика

Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..

публикувано на 20.02.25 в 15:56