Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хранене и идентичност – колко дълбока е връзката

Снимка: Личен архив

Различните празници и фестивали в страната ни привличат туристи от цял свят и от различните краища на България, които искат и да опитат местните храни, за да се насладят на празника. Това също е начин да бъдат съхранени традициите.

Връзката между храните и идентичността коментира в “Нашият ден“ доц. Елица Стоилова от катедра „Етнология“ на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски".

През последните няколко години голяма част от работата на доц. Стоилова е посветена на разбиране на спецификите на фестивалите на храните в България. Тя е автор и на книгата „Празници и фестивали на храните : валоризация на локалното културно наследство“.

От разговора в звуковия файл можете да научите колко са празниците и фестивалите на храните у нас? Има ли традиции и фестивали, които са изчезнали? Как се избира времето, в което даден фестивал да се проведе?

Къде слушателите на “Христо Ботев“ и читателите на страницата на програмата могат да намерят книгата на доц. Стоилова „Празници и фестивали на храните: валоризация на локалното културно наследство“?

Чуйте разговора в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Тодор Тагарев

Най-главният ключ във войната все още е в Украинската армия

Защо САЩ спират оръжейните доставки за Украйна и как това ще се отрази на войната там, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Тодор Тагарев , ръководител на Център по мениджмънт на сигурността и отбраната към БАН. "Аз мисля, че украинското ръководство е напълно ясно, че не може да разчита на САЩ по начина, по който разчиташе до..

публикувано на 05.07.25 в 08:55

Терапевтичната комуникация – нова ера в детското здравеопазване

Фондация "За Доброто", Нов български университет и специализирана болница за активно лечение по детски болести "Проф. д-р Иван Митев" поставят началото на нова ера в детското здравеопазване с първата по рода си следдипломна квалификация по терапевтична комуникация в педиатрията. Едно дете никога не забравя престоя си в болница. В болничната..

публикувано на 04.07.25 в 17:25

Дял от земеделска земя – производство по делба

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Стоянка Стайнова, гр. Свети Влас:  Наследница съм на малко земеделска земя от моя дядо, но не мога да получа дяла си поради следните пречки:  Дядо ми имаше пет деца. Единият от синовете му е емигрирал в Русия преди 85 години, през..

публикувано на 04.07.25 в 14:45
адв. Йорданка Бекирска

Споделеното родителство и правата на децата

Защо са необходими промени в Семейния кодекс?  Съвместно упражняване на родителските права – равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота на детето. Защо е важно за детето? Какви са положителните и дали има отрицателни страни? Споделеното родителство и правата на децата е темата на предаването "Законът и Темида". Йорданка Бекирска –..

публикувано на 04.07.25 в 12:50

Любов, кожени изделия и индийска табла: Афганистанецът, който намери дом в България

В "Мигранти с таланти" днес ви срещаме с Мохамад Шариф Хемат от Кабул, Афганистан.  Той идва в България през вече далечната 1982 г. като студент, след като печели стипендия за отличен успех в Кабул. Тук Шариф завършва днешния Технически университет, специалност "Медицинска апаратура и електроника", и работи по специалността около две години след..

публикувано на 04.07.25 в 10:10