„В науката има едно такова твърдение, че когато забравим смисъла и започнем да правим всичко по памет с обяснението, че това е за здраве и така са правили нашите баби и дядовци – това е упадъкът на традицията. Това е превръщането на обреда в обичай“, обясни в „Какво се случва“ д-р Георги Мишев, член на Международното общество за етнология и фолклор и автор на редица книги и публикации в тази област. Той е лектор в едногодишната програма на „Къщата на София“, в рамките на която веднъж месечно ще се провеждат тематични семинари, съобразени с празничния календар за представяне на българските традиции и обичаи.
В едногодишната програма ще се разглеждат елементи от традиционната народна култура, като акцентът ще бъде поставен върху практиките от и през античността до съвремието ни. Ще бъде направен анализ на знакови календарни обреди – Бъдни вечер и Коледа, баба Марта, Гергьовден, Еньовден и Горещниците, известни още като Кучешките дни на Сириус. Чрез лекциите публиката ще може да се запознае с нестинарството, маскарадната обредност, преданията за самодиви, змейове и други митологични персонажи. Целта на проекта е да запознае аудитория – хора от всякакви възрасти и с разнообразни интереси – с вековните традиции, вярвания, обреди и обичаи, които са част от нематериалното ни културно наследство.
„В последно време и фолклорът ни, и традиционната ни култура биват много жестоко експлоатирани, а в същия момент са непознавани. Съхраняването им винаги трябва да бъде адекватно на времето, в което живеем“, допълва още Георги Мишев.
Традиционната народна култура има за цел най-вече да ни сближи едни с други и с онова, което остава невидимо за нас. Тя ни дава възможност да се научим да живеем в хармония с природния ритъм. Първата лекция, част от програмата на „Къщата на София“, разказа именно за нейните особености, пластове и явления.
„Традиционната ни народна култура е синкретична. Тя е една амалгама и сплав от материалното и духовното“, допълва още Мишев.
В „Какво се случва“ той даде примери за многообразието на традициите, които се развиват през годините. Тяхната трансформация във времето е настъпвала по различен начин, но никога не и по подобно грубо вмешателство, каквото наблюдаваме днес, целящо да ги превърне в популярни.
Повече за механизмите на съхраняване на традициите и за унаследяването и интерпретациите на фолклорната култура; за митологичните персонажи и тяхната история; за балканския човек и връзката и взаимодействието на традиционната ни култура с другите култури по света; за разликата между обред и обичай – чуйте в звуковия файл.
Изложбата "Нежността и жестокостта на битието", представена в музей-галерия "Анел" в столицата, отбелязва 50 години творческа дейност на двама изключителни български художници – Георги Данчев и Невена Луканова. Експозицията включва разнообразие от произведения, обединяващи скулптура, рисунки и колажи, които отразяват оригиналния творчески път на..
Премиерният спектакъл "Швейцария" от Джоана Мъри Смит ще се играе тази вечер на сцената на Театър 199. Началният час е 19:30, а пиесата се поставя за първи път в България. Режисьор е Владимир Люцканов, а преводът е на Златна Костова. Сюжетът ще пренесе зрителя из алпийските поляни на Швейцария, където главната героиня, известната писателка..
София филм фест е верен на традицията да бъдат представяни българските филми пред възможно най-широка и разнолика аудитория. Новият игрален филм „Залог“ на майстора на разказа Светослав Овчаров е доказателство за непрестанния стремеж към истории, които подреждат важни елементи от пъзела на българската народопсихология. Той ще открие..
"Детска история" е част от тетралогията "Бавно завръщане" на носителя на Нобелова награда за литература – Петер Хандке. В новелата авторът разказва десет години от живота на един мъж след раждането на неговото дете. Той отглежда сам своята дъщеря след раздялата с нейната майка. "Детска история" обаче е и история за самотата и отчуждението, за кризата..
Флоранс Форести беше коронясана за комик на годината на първото издание на наградите хумористичните награди "Огюст" , предаде сайтът Франсинфо. Събитието, водено от комика Себастиен Туен, се състоя в комплекса "Новият век" в Лил в рамките на фестивала на комедията Lillarious, който продължава до 9 февруари . На церемонията бяха връчени седем..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
В клуба на фоторепортера се състоя лекция на тема: "Официалният портрет на Доналд Тръмп – техниките, символиката и посланията". Фотожурналистът от в. "24..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg