Дългоочаквана премиера предстои в Драматичния театър „Константин Величков“ в Пазарджик. Почти половин век след знаменитата постановка на „Януари”, под режисурата на Крикор Азарян, енигматичната пиеса на Йордан Радичков се завръща отново на пазарджишка сцена. Предизвикателството да продължи достойната традиция сега е пред режисьора Крум Филипов, който преди няколко години постави и Радичковата „Лазарица”.
В представлението участват актьорите Гроздан Даскалов, Михаил Рядков, Чавдар Бозаджиев, Марио Гълъбов, Тодор Танчев, Димитър Терзиев, Георги Керменски, Елена Дечева. В ролята на Ангел гостува актьорът Любен Чаталов.
„В Пазарджик попаднах на удивителна трупа. Удивителни актьори! „Провинциални” актьори, които не са „мечки”, нямат някаква известност, но са изключително талантливи и темите в пиесата ги вълнуват дълбоко, много дълбоко. Кастингът ми е удивителен – няма слаб актьор, а работя с почти цялата трупа на театъра.
Спектакълът е визуално ефектен и ми се иска да опитаме да привлечем по-млада аудитория. Малко „фентъзи” да прозвучи всичко това, особено мистичните появи на детето. Малко повече визуални ефекти сме търсили заедно с актьорите. Сцената е място, където трябва невидимото да стане видимо – което е и тема на Радичков”, сподели в „Артефир” режисьорът Крум Филипов.
Сценографията е дело на Величка Джамбазова, музика – Мира Искърова.
Премиерните представления са на 9 и 16 февруари.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg