Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Седмото издание на „Master of Art“ започва онлайн от днес

Фестивалът за документални филми, посветени на всички сфери на изкуството – архитектура, изобразително изкуство, литература, театър, музика, танц, кино, фотография... „Master of Art“, стартира днес своето седмо издание. #ваксинирайсесизкуство е слоганът на фестивала.

"Master of Art" е изключително културно събитие и е единственият в Източна Европа Международен филмов фестивал за документални филми, свързани специално с изкуството. 

От 10 до 28 февруари 2022 на платформата "Neterra.TV+" могат да се гледат над 30 пълнометражни и късометражни заглавия, включени в „Master of Art“. Продукциите, много от които сами произведения на изкуството, ще бъдат достъпни онлайн по всяко време от всяка точка на страната. Селекцията от пълнометражни филми включва 10 премиерни заглавия и 10 фаворити от предишни издания, станали любими на публиката и журито. 

Сред 10-те продукции, представяни зя първи път у нас, се открояват атрактивни заглавия на най-разнообразни теми. Могат да бъдат видени филмите "Чърчил и филмовият магнат", "Сезоните в Куинси: четири портрета на Джон Барджър", "Полък и Полък", "Безименната, историята на Жана и Бодлер". Сред премиерните заглавия е и българският документален филм "Заветът на Борис Христов" на младия режисьор Борис Славчев, който среща публиката със завещанието, оставено от световния бас. Друга премиерна българска лента е "Данте и въздушното перо" на режисьора Димитър Липовански, посветена на фестивала за съвременно изкуство „Процес – Пространство“ и на неговия създател Димитър Грозданов.

Фестивалът е организиран от продуцентска компания "Спотлайт" и Фондация „Master of Art” с подкрепата на Програма „Култура“ на Столична община. НДК е традиционен партньор на фестивала.

Продажбата на пакетите за фестивала вече стартира от 28-и януари.

Чуйте Найо Тицин за новото онлайн издание на кинофестивала „Master of Art“.

Снимки – „Master of Art“



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25