Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Европейския ден на 112

Нова услуга: Локализират ни автоматично при обаждане

Снимка: Ани Петрова

11 февруари е обявен за Европейски ден на единния европейски номер за спешни повиквания – 112 със съвместна тристранна декларация на Европейската комисия, Европейския парламент и Съвета от 2009 г. и се чества официално в страните членки от общността.

112 е общ европейски телефонен номер за спешни повиквания, който може да се набира безплатно от всеки стационарен или мобилен телефон.

Не е нужно набирането на код на населеното място за връзка с местните служби за Спешна помощ – полиция, спешна медицинска помощ, пожарна и спасителни служби.

ДНС 112-МВР успешно реализира проекта за внедряване на разширена мобилна локализация (Advanced Mobile Localization - AML) в Национална система 112 на територията на Република България.

AML е безплатна услуга, достъпна за смартфони, която автоматично изпраща точното местоположение до службите за спешно реагиране всеки път, когато гражданин се свърже с 112. AML локализацията се извлича с помощта на сигнали за местоположение от клетъчни кули, GPS, wifi и сензори на телефона.

Проектът е много важен за дейността на НС 112, повишаване функционалностите на системата и спазване законовите задължения за осигуряване на непрекъснат и качествен достъп до телефон 112 с цел защита живота, здравето, сигурността и имуществото на гражданите.

В повечето страни неправомерното използване на номер 112 подлежи на наказателна отговорност, както и другите номера за спешни повиквания.

112

Темата коментира в “Нашият ден“ Цветомир Цеков, директор на Дирекция “Национална система 112“ - МВР:

“Статистиката в последните няколко години показва, че имаме намаление на повикванията към телефон 112. Но те не се дължат на регламентираните повиквания, а на нерегламентираните повиквания или т.нар. “фалшиви“.

Регламентираните повиквания към службите за спешно реагиране, особено и след пандемията, са се увеличили.

Когато открихме телефон  112 през 2008 г., а през 2011 г. пренасочихме другите спешни номера към телефон него, тогава нерегламентираните повиквания бяха 80%, приблизително толкова беше и статистиката в Европа.

Сега нарастването на регламентираните повиквания през 2021 спрямо 2019 е с около 5%. Това до голяма степен се дължи и на пандемията, която натовари операторите и службите за спешно реагиране.

Потребителите с увреждания

“В последните години обновихме голяма част от съоръженията. Една от услугите е достъпът на хората със слухови и говорни увреждания, което доразвихме така, че да бъде най-лесен достъпът на този тип хора с увреждания до тел. 112. Имахме много срещи със “Съюза на глухите в България“ и улеснихме достъпа им до телефон 112. Те вече няма нужда и да пишат,  а само да натиснат съответния бутон.“


AML - безплатна услуга, достъпна за смартфони:

“Тази услуга допълва съществуващата до момента локализация на телефон 112, базирана на клетките на мобилните оператори, която беше до няколко стотин метра в градовете и десетки километра извън тях.

Основната полза на АМL e, че локализацията вече става от 5 до 50 метра в зависимост от това къде е получена информацията – дали от GPS на телефон или от мобилните клетки.“

Повече за новата услуга AML чуйте от пълния разговор в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елица Дякова

Инициативност

Елица Дякова работи в МИГ Долни Дъбник и Долна Митрополия – Местна инициативна група, която да подпомогне на място земеделските стопани и производителите в района. Местните инициативни групи разполагат с достатъчно инструменти, за да изграждат общност и да съживяват малките населени места,   с помощта и на местни инициативни хора, черпейки..

публикувано на 05.10.24 в 16:35
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25
д-р Ани Шкодрова

Защо пациентът и терапевтът трябва да "кликнат", или за важността на доверието в терапията

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с д-р Ани Шкодрова – психиатър с дългогодишен опит и съосновател на център "Емпатиум", посветен на психичното здраве и възстановяването. В интервюто тя сподели важни неща относно терапевтичния процес и значимостта на доверието между пациента и терапевта...

обновено на 04.10.24 в 12:27