11 февруари е обявен за Европейски ден на единния европейски номер за спешни повиквания – 112 със съвместна тристранна декларация на Европейската комисия, Европейския парламент и Съвета от 2009 г. и се чества официално в страните членки от общността.
112 е общ европейски телефонен номер за спешни повиквания, който може да се набира безплатно от всеки стационарен или мобилен телефон.
Не е нужно набирането на код на населеното място за връзка с местните служби за Спешна помощ – полиция, спешна медицинска помощ, пожарна и спасителни служби.
ДНС 112-МВР успешно реализира проекта за внедряване на разширена мобилна локализация (Advanced Mobile Localization - AML) в Национална система 112 на територията на Република България.
AML е безплатна услуга, достъпна за смартфони, която автоматично изпраща точното местоположение до службите за спешно реагиране всеки път, когато гражданин се свърже с 112. AML локализацията се извлича с помощта на сигнали за местоположение от клетъчни кули, GPS, wifi и сензори на телефона.
Проектът е много важен за дейността на НС 112, повишаване функционалностите на системата и спазване законовите задължения за осигуряване на непрекъснат и качествен достъп до телефон 112 с цел защита живота, здравето, сигурността и имуществото на гражданите.
В повечето страни неправомерното използване на номер 112 подлежи на наказателна отговорност, както и другите номера за спешни повиквания.
Темата коментира в “Нашият ден“ Цветомир Цеков, директор на Дирекция “Национална система 112“ - МВР:
“Статистиката в последните няколко години показва, че имаме намаление на повикванията към телефон 112. Но те не се дължат на регламентираните повиквания, а на нерегламентираните повиквания или т.нар. “фалшиви“.
Регламентираните повиквания към службите за спешно реагиране, особено и след пандемията, са се увеличили.
Когато открихме телефон 112 през 2008 г., а през 2011 г. пренасочихме другите спешни номера към телефон него, тогава нерегламентираните повиквания бяха 80%, приблизително толкова беше и статистиката в Европа.
Сега нарастването на регламентираните повиквания през 2021 спрямо 2019 е с около 5%. Това до голяма степен се дължи и на пандемията, която натовари операторите и службите за спешно реагиране.
Потребителите с увреждания
“В последните години обновихме голяма част от съоръженията. Една от услугите е достъпът на хората със слухови и говорни увреждания, което доразвихме така, че да бъде най-лесен достъпът на този тип хора с увреждания до тел. 112. Имахме много срещи със “Съюза на глухите в България“ и улеснихме достъпа им до телефон 112. Те вече няма нужда и да пишат, а само да натиснат съответния бутон.“
AML - безплатна услуга, достъпна за смартфони:
“Тази услуга допълва съществуващата до момента локализация на телефон 112, базирана на клетките на мобилните оператори, която беше до няколко стотин метра в градовете и десетки километра извън тях.
Основната полза на АМL e, че локализацията вече става от 5 до 50 метра в зависимост от това къде е получена информацията – дали от GPS на телефон или от мобилните клетки.“
Повече за новата услуга AML чуйте от пълния разговор в звуковия файл.
Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена. Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..
За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..
На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..
Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..
Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg