За един от най-успешните съвременни български музиканти, който изявява многостранния си талант чрез ярки интерпретации на образци от различни музикални жанрове, изкуството като цяло представлява не само професионално призвание, но и същност на жизнения му и творчески светоглед. Това е пианистът, тромпетистът, композиторът, но преди всичко диригентът Найден Тодоров.
Роден в Пловдив през 1974 г., Найден Тодоров изучава музика най-напред в музикалното училище в родния си град, а тромпетът и пианото са неговите първи спътници в голямото изкуство. Още в тези ранни години у младия музикант пламва любовта към дирижирането и на 16 години той създава свой младежки оркестър, с който повече от едно десетилетие осъществява концерти в България, Австрия, Чехия, Словакия и Германия като записва и няколко компакдиска.
„От най-ранните ми години дирижирането е било за мен като фикс-идеята – аз ще бъда диригент и точка! Интересното е, че го реших преди да съм видял симфоничен оркестър в живота си. И тъй като не съм потомствен музикант, а в семейството имахме грамофон с грамофонни плочи, най-класическата грамофонна плоча беше с песните на „АББА“. И аз се затварях в хола в къщи, пусках грамофона и дирижирах песните на „АББА“ и „Куин“. След това обяснявах и в училище, че аз ще бъда диригент“ – споделя Найден Тодоров.
И още тогава, следвайки порива на мечтата си, Найден Тодоров започва да взима уроци по дирижиране при дългогодишния директор на Пловдивската опера Кръстю Марев. След това любовта му към дирижирането го отвежда в Университета за музикално и сценично изкуство във Виена, където негови учители са бележитите майстори на диригентската палка Карл Остерайхер, Урош Лайовиц, Гюнтер Тойринг и Конрад Лайтнер.
Като многостранен талант, Найден Тодоров не остава равнодушен и към композирането. За това свое музикално изкушение той казва: „Първата ми диплома за спечелена награда като композитор, ако мога да вярвам на датата, е когато съм бил на 6 години… Пишех определено класическа музика – писал съм много за пиано, после сонати за тромпет, имам едно скерцо за цигулка и оркестър и няколко кратки произведения за оркестър, много се вълнувах и от вариациите и правех вариации по какви ли не теми. Но в момента, в който започнах да пиша своята Първа симфония, заминах за Виена и нещата поеха в друга посока“.
Талантът и успехите на Найден Тодоров са оценени още при неговото обучение. По време на следването си той е стипендиант на фондациите „Борджезе“, „Св. св. Кирил и Методи“ и „Джордж Уохтер“, както и на Ротари клубовете във Виена и Йерусалим.
Като диригент Найден Тодоров концертира с някои от най-представителните български и чужди оркестри в най-големите културни центрове на Европа, Америка, Азия и дори Африка. В различни периоди е художествен ръководител или главен директор на Оперно-филхармоничните дружества на Пловдив, Бургас, Русе. Има и творчески контакти с Grandopera Wichita.
Найден Тодоров е носител на редица престижни български и международни отличия като сред най-значимите са тези на Словашкия музикален фонд, Ротари клуб Виена, „Кристална лира“ през 2005 и 2016 г., „Музикант на годината“ 2013 и 2019, а през 2022 е избран за един от посланиците на българската култура на програма „Христо Ботев“.
В две поредни издания – на 15 и 22 февруари от 19.30 часа, предаването „Студио „Музика“ представя личността и изпълнителското изкуство на диригента Найден Тодоров, в което, наред с неговия разказ за най-ярките моменти от жизнения му и творчески път, ще звучи и много музика от последните две столетия, както и образци на българската музикална класика под негово диригентство.
Снимки: Ани Петрова, Василка Балевска, Руди Бежев, БГНЕС, архив на Найден Тодоров
Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието на своя концерт в зала 1 на НДК, тя сподели мислите си в ефира на "Нашият ден". На въпроса какво я прави толкова обичана от хората, Тони Димитрова отговори искрено и с усмивка: "Не знам на какво..
Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..
Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg