Едно от последствията след преболедуване от Covid-19 е косопадът, той се наблюдава при голяма част от пациентите след инфекцията.
Каква е причината за неговата поява и какво е възможното лечение?
Темата коментира в “Нашият ден“ доц. Весела Райкова:
“Covid-19 е заболяване, което има много изяви, една от които е косопадът. Той се среща при всеки един човек и когато е в количество между 50 и 100 косъма на ден не е проблем, но когато се засили вече имаме сериозна изява на някакво състояние.
Една от най-честите причини за косопад е наличието на инфекции. Covid-19 е причина за директно атакуване на космения фоликул. Едновременно с това, поради факта, че вирусът ангажира и функцията на кръвоносните съдове, се нарушава и изхранването на този космен фоликул.
При голяма част от пациентите, които минават през нас, се наблюдава косопад след Covid-19, изявен няколко месеца след преминаването на Covid.
Реално вирусът има моментален ефект, а също и последствие, затова и терапията при този вид косопад трябва да е продължителна.
За да има въздействие върху космения фоликул е необходимо между 3 и 6 месеца да имаме прием на витамини и микроелементи. От огромно значение е наличието на биотин, цинк и селен, защото това са вещества, които имат отношение към начина, по който клетката на космения фоликул възприема хранителните вещества, нужни, за да може тя да израства.
Подходът към косопада трябва да е индивидуален и според причината. Причини за косопада могат да бъдат стреса, недохранването, възпаления, много често се говори и за нарушаване на баланса в тънките черва.
Може да се наблюдава косопад след прием на медикаменти, автоимунни заболявания – всички онези състояния, свързани с някакви нарушавания в нормалната функция на нашето тяло, могат да доведат до развитие на косопад.
Зимните месеци
“Винаги кожата трябва да бъде почистена, хидратирана и слънцезащитена.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Доц. Весела Райкова е специалист дерматолог в София с над 19 години медицински опит. Извършва клинична дерматология, микронидлинг, лечение на розоцея и акне, химичен пилинг, поставяне на мускулен релаксант, хиалуронов филър, лазерни процедури.
Завършва Медицински университет през 2002 г. и има придобита специалност Кожни и венерически болести.
През 2010 г. получава и научно-образователна степен "доктор". Член е на Български лекарски съюз. Има участие в многобройни национални конгреси и семинари по специалността.
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg