Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Създаде се Алианс за развитие на творческите сили у нас

Трите авторски дружества на живите изкуства в България – „Филмаутор“, "Музикаутор“ и „Артистаутор“, се обединиха в ново сдружение – Алианс за развитие на творческите сили. АРТС има за цел да влезе в дневния ред на институциите и да балансира културната ни политика.

Страната ни е на последно място по възнаграждения на автори – за музика, на филми и на аудиовизуални произведения, сочат данните на „Филмаутор“ и „Музикаутор“. Сравнението е направено със Северна Македония, Румъния, Хърватия, Сърбия, Полша, Чехия и Словения.

Един културен продукт носи добавена стойност за много бизнеси, затова в развитите страни тези, които печелят от него, споделят част от приходите си с хората, които създават съответното съдържание. Това иска да постигне и Алиансът – да засили гласа на автора и цялостното експертно звучене, за да могат институциите у нас да се припознаят в тази политика.

„Ако искаме да развиваме талант и култура, това може да се случи чрез два механизма: единият е чрез т.нар. "национално бюджетиране" – отпускане на средства; другото е чрез създаване на правила, в които всеки, който иска да създава творчески продукт, да намира форма и баланс справедливо да получава възнаграждение за него“, обясни в „Какво се случва“ Иван Димитров, изпълнителен директор на „Музикаутор“. Той уточни, че има дефицити в Закона за авторското право и сродните му права, но с малки корекции може да се постигне генерална и комплексна промяна.

„Културата е икономика, а ние сме се обединили, за да заявим за пореден път и да настояваме тези, които създават култура, да получат своя справедлив и пропорционален дял от този успех“, допълни режисьорът и председател на „Филмаутор“ Виктор Божинов. Той подчерта, че не става въпрос за субсидиране, а за законово регулиране и промяна на философията на държавата в тази посока.

„Първият и основен проблем при артистите е, че те винаги са слабата страна в преговорите с продуценти и ползватели“, разясни изпълнителният директор на „Артистаутор“ Симеон Христов. По негови думи обединението на трите авторски дружества в АРТС цели да даде гласност на проблемите в творческия сектор. Най-вече на тези, които са свързани с имплементирането на двете директиви, което предстои да се случи в законодателството ни.

„Това би дало възможност на творците да имат една по-добра позиция в преговорните отношения и да знаят, че могат да стъпят на стабилна законова основа, която да им позволи да договарят по-добри условия в сектора, в който работят“, каза още Христов.

Трите организации споделят опита си, който са натрупали през годините, за да изготвят нужната експертиза и юридическите механизми, чрез които да защитават допълнителните възнаграждения на артистите – над 5000 български творци и международните автори, които са дължими при вторичното използване на произведенията им.

Подробностите чуйте в звуковия файл.

Снимка и видео – АРТС
ВИЖТЕ ОЩЕ

Васил Петров празнува 30 години на сцената в зала 1 на НДК

Обичаният джаз изпълнител Васил Петров празнува 30 години творческа кариера с грандиозен концерт-спектакъл на 21 януари  в Зала 1 на НДК. По случай юбилея Васил Петров ще се качи на сцената заедно с Плевенската филхармония и маестро Христо Павлов. Специални гости в спектакъла са Хилда Казасян и Мария Илиева, виртуозната цигуларка Зорница Иларионова и..

публикувано на 21.01.25 в 16:52
Никола Каравасилев

Как петокласници учат експериментална физика

Никола Каравасилев, един от най-уважаваните учители по физика и астрономия в България, разказва за работата си в предаването "Време за наука". С дългогодишен опит и възпитаници, които са спечелили над 100 медала на международно ниво , Каравасилев е не само преподавател, но и вдъхновител за новото поколение млади учени. "Нашият учебен център..

обновено на 21.01.25 в 15:26

Министерството на културата финансира проекта на НАТФИЗ "Пътят към сцената"

Проектът "Пътят към сцената" на НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" е финансиран с 250 000 лв. по Програмата за подкрепа на творчески проекти в областта на сценичните изкуства на Министерството на културата Основни цели са създаването и представянето на продукцията на студенти и преподаватели, утвърждаването на НАТФИЗ като център на културното и театралното..

публикувано на 21.01.25 в 13:51
Любен Каравелов (1834-1879)

146 години от смъртта на Любен Каравелов: Революционерът, поетът, журналистът

На днешния 21 януари отбелязваме 146 години от смъртта на Любен Каравелов – революционер, поет, журналист и енциклопедист, оставил дълбока следа в историята на България. Д-р Искрен Великов , уредник в отдел "История на България XV–XIX век" в Регионалния исторически музей в Русе, говори за значимостта на тази личност и връзката ѝ с Русе в ефира на..

обновено на 21.01.25 в 13:00

"Клас 90" – вторият български филм в киносалоните тази година

В петък, 24 януари в родните киносалони влиза българският игрален филм "Клас 90". Сюжетът събира съученици 33 години след завършването на средното им образование. Срещата обещава весело настроение и носталгия в ретро стила на 80-те години. Но вместо това излизат скрити желания, копнежи, страхове и вражди. В рамките на една нощ всеки ще бъде..

публикувано на 21.01.25 в 11:45