Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Вълци“-те на Георги Светломиров и киното като живот

Старостта и самотата, обезлюдяването на българските села и влиянието, което оказват глобалните климатични промени на човека, са в основата на новия късометражен игрален филм на режисьора Георги Светломиров „Вълци“. Заглавието вече е част от каталога на платформата за българско късо кино NO BLINK.

„Вълци“ е заснет в селото, в което Георги е отраснал. Филмът проследява застиването във времето на живота и културата в българското село и на самите хора, които го населяват. Главната роля е поверена на Стефан Мавродиев. Това е един от малкото му образи, в които се превъплъщава в късометражното кино. 

Както във филмите „Една вечер с Борис Павлович“, „Как се запознах с Неджи и Лудия Бор“ и „Миша дупка“, така и във „Вълци“ водеща за Георги е темата. Чрез филмите си той представя своя поглед към социалните проблеми и вътрешния свят на човека. Споделя, че до голяма степен е повлиян от филмите, които са го вдъхновили, и от режисьорите, които харесва, заради начина, по който изграждат героите и разгръщат тяхната психика – като Тарковски, Фелини и Кубрик.

За Георги Светломиров киното е живот, начин на мислене и на изразяване. То му дава възможност да експериментира с формите на разказване и пресъздаване на истории, с които да въздейства на публиката. Сега е напът да направи това и чрез документалното кино. Съвсем скоро ще представи пред зрителите поредицата, по която работи. Тя засяга темата за екологията на локално и глобално ниво, с което отваря нова ниша на екрана, тъй като е сред малкото подобни у нас, ако не и единствената.

Повече обаче можете чуете в звуковия файл.

Снимки и видео – NO BLINK

ВИЖТЕ ОЩЕ

Писателят анималист разказва…

Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата!  Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар,  кучкар, инженер, но и..

публикувано на 28.07.25 в 14:05

Георги Шашиков: Фаготът като съдба и билет към Япония

В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..

обновено на 28.07.25 в 13:12

Глаголицата вдъхновява художничка за изложбата ѝ "Словото за Мир"

"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..

публикувано на 28.07.25 в 13:10
Георги Господинов

Изкуството в мен: Георги Господинов

Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов.  Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..

публикувано на 28.07.25 в 12:56
Димитър Узунов

Тийнейджърът в мен: Димитър Узунов

Гостът ни е учил режисура, актьорско майсторство и театрален мениджмънт в Париж и Ню Йорк. През 2008 година във френската столица основава компания, в която работи с артисти от над 20 държави. Двукратен носител е на наградата "Млад талант на Париж", присъждана от парижкото кметство.  Създател е на фестивали, летни академии и " Театър на чудесата"..

публикувано на 28.07.25 в 12:37