Групова изложба под заглавие „Ехо“ представя галерия „Сариева“ в Пловдив до 12 март. Кураторката Веселина Сариева преоткрива за публиката и колекционерите двама артисти – Станка Цонкова – Уша и Владимир Иванов. Партнира им младата София Грънчарова.
Заглавието никак не е случайно, защото именно да се чуе ехото, което отзвучава, е „задачата“ на тази изложба. Както напомня Сариева: „Ехо в акустиката е физическо явление, което представлява отражение на звука, което пристига при слушателя със закъснение след първоначалния звук. Когато звукът или самото ехо се отрази няколко пъти от няколко повърхности, тогава се говори за реверберация.“
Тук ключови са закъснението и отразяването от няколко повърхности, тоест реверберацията. Макар да са познати добре във времето, което визира изложбата – именно 70-те и 80-те години на миналия век, творбите на Владимир Иванов и Станка Цонкова – Уша получават чрез представянето си в изложбата този ефект сред младите творци в областта.
Целта на кураторката е да преоткрие „ранни художествени практики“ от един отминал период и да им даде възможност не само наново да въздействат, но и да придобият приемственост, да се получи връзката между артисти от различни периоди на художествения ни живот. Е, случило се е. Както четем в информацията за изложбата, „разглеждането на ЕХО предполага движение и динамика на посетителя, които граничат с перформативност на начина на лично виждане и осмисляне“.
Чуйте Станка Цонкова – Уша.
Снимки – галерия „Сариева“
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg