Роден е през 1972 г. в гр. Варна. Завършва Държавната музикална академия „Панчо Владигеров” – София през 1999 г., специалност оперно пеене като студент на проф. Лили Стефанова и проф. Павел Герджиков.
Още като студент в първи курс на Академията през 1996 г. дебютира на сцената на Варненска опера в оперите „Така правят всички” от Моцарт и “Любовен еликсир” от Доницети, където изпълнява баритоновите партии.
От 1997 г. е солист в трупата на Националния музикален театър “Стефан Македонски”.
Лауреат и носител на Първа награда на Първия конкурс за млади оперетни и мюзикълни артисти “Мими Балканска” – 1997 г.
За ролята на Конферансието от “Кабаре” през 1999 г. е номиниран за наградата на Съюза на музикалните и танцови дейци “Кристална лира”, а през 2003 г. получава „Кристална лира” за ролята си на Джери/Дафни в “Муци/Някои го предпочитат горещо”.
Александър Мутафчийски е главен герой в “Нашият ден“:
Границата
"Границата винаги е в добрия вкус, ние се подчиняваме на тази граница и гледаме да я следваме стриктно. Привърженик съм на класическите изразни средства.
Десет години съм пътувал с Музикалния театър из цяла немскоговоряща Европа и още тогава се правеха модернизации и на оперите, и на оперетите, на класически театър, това не е нещо ново.
Публиката обаче, която идва на спектаклите, казваше – “Идваме с удоволствие да ви гледаме, защото при вас виждаме една класическа поставена постановка, душата ни е зажадняла за класически театър.“
На 11, 12 и 13 март са премиерите на новия прочит на “Графиня Марица“ на Музикалния театър.
“Графиня Марица" – чардаш, шоколад и рокендрол
“Оперетата е приказка за възрастни, приказка за любовта, приказка, която носи романтика, и искаме да я направим малко по-интересна.
Откакто съм солист в Музикалния театър, съм участвал в три постановки на “Графиня Марица“, те се поставят приблизително по един и същи начин. Сега искаме малко да поразнообразим тази приказка.
Изместваме действието, което се развива в началото на 20-те години, в 50-те.
Отново ще бъде много романтично и мисля, че приказността на това време ще подсили още повече очарованието на тази постановка.
Действието ще се развива отново в имението на графиня Марица, но в него има една приказна фамилна шоколадова фабрика, ето откъде идва шоколадът. 50-те години носят зараждането на рокендрола, ето къде е и тази връзка.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На 7, 8 и 9 ноември от 19 часа публиката ще може да гледа интерпретацията на холивудския актьор Джон Малкович . "Мога само да се забавлявам с твърдението, че се присмивам на България с пиесата..
Миналата седмица Капка Касабова беше в София за българската премиера на документалния филм "Човешките потайности", в рамките на десетото издание на Международния кино-литературен фестивал "Синелибри". Тя е авторка на текста на филма, а режисьор е Миша Пекел от Нидерландия. Капка Касабова (1973) израства в София. На 18-годишна възраст eмигрира в..
В света на тайните и загадките “Terra Култура“ пренася своите слушатели с книгата "Картината. Убийство по Ботичели" от Никол Данева и творчеството на художника Андрей Янев. Сюжетът на романа "Картината. Убийство по Ботичели" е следният – талантлив художник е поканен в родопското имение на богат бизнесмен да рисува копия на ренесансови картини,..
Архивите са живи, без да ги обвързваме с конкретна дата и период. Първата стихосбирка на Христо Смирненски се казва "Разнокалибрени въздишки и стихове в проза". Духът е хумористичен, а годината – 1918. В края на февруари 1922 година излиза втората и последна, издадена приживе, стихосбирка на Смирненски със заглавие "Да бъде ден". В нея е..
Легендарното списание ЛИК на БТА намери естественото си място и в културната програма "Христо Ботев" на общественото радио. Всяка първа неделя от месеца неговият главен редактор Георги Лозанов, заедно с избрани събеседници, ще представят съдържанието му. Идейният фокус на предаването "Радио ЛИК", както и на списанието в настоящия му период, е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg