Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сайтът “Как се пише?“ навършва 10 години

“Казвам се Павлина Върбанова. Този блог първоначално нямаше определена насоченост, но постепенно се превърна в блог за българския език.

По образование съм филолог и от доста време работя като езиков редактор и коректор. Изкушена съм и в областта на науката. Защитих дисертация по история на българския език, но ме вълнуват и проблемите на съвременната езикова практика и норма. По лингвистични въпроси съм писала и в предишния си блог.

Най-значимото ми онлайн начинание е сайтът "Как се пише?", който съдържа отговори на повече от 3000 въпроса за правописа, пунктуацията и граматичните правила в българския език. През 2015 г. излезе от печат и първата ми книга – книжният справочник „Как се пише?“, а през 2020 г. – второто му преработено и допълнено издание.

Ако имате въпроси в областта на българския език, не се притеснявайте да ги зададете в "Езикови питанки". На самата мен често ми се иска да се посъветвам с някого :)“ – пише на страниците на блога си Павлина Върбанова, която е главен герой в “Нашият ден“:

Павлина Върбанова

“Сайтът “Как се пише?“ е на линия от 10 години, през април месец имаме юбилей.

Установила съм, че всички работещи идеи идват в процеса на самата работа, тъй като съм практичен човек по начало, предпочитам да създам нещо, което е в полза на хората.

Всичко започна от моя блог. През 2009 г., когато го създадох, имах една отделна страница, която се наричаше “Езикови питанки“, тя и сега може да бъде намерена и досега си съществува и хората продължават да ми задават въпроси.

Там всеки можеше да зададе езиков въпрос и аз му отговарях. Тогава си казах, че не е нужно хората да чакат да им отговарям, а е по-практично да си има един сайт с готови отговори поне на честите въпроси, които възникват при даден езиков проблем."

Преобладават...

"Въпроси, свързани с употребата на пълен и кратък член, както и на слято, полуслято и разделно писане.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Снимки: pavlinav.wordpress.com


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Захаров

Андрей Захаров: Кадиров винаги е бил специалният човек за мръсните неща на Путин

Тази седмица, на 7 октомври, се навършиха 18 години от убийството на Анна Политковская. Защо бе убита руската журналистка? "Струва ли си да дадеш живота си за журналистиката?“ (заглавие на неин репортаж) Как се промени Русия за тези 18 години коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Андрей Захаров , руски разследващ журналист, обявен за..

публикувано на 11.10.24 в 18:05
Тетяна Филевска

Тетяна Филевска: По време на война музите не мълчат

Колко е важно изкуството и културата да продължават да се развиват въпреки войната в Украйна, какви теми засягат в произведенията си украинските поети, режисьори и артисти, които воюват през последните две години, на какви езици се превеждат украинските книги, защо тъкмо сега, по време на война, украинското изкуство е толкова желано от гражданите..

публикувано на 11.10.24 в 16:50
Анелия Торошанова и адв. Елка Пороминска

Възможностите за пенсиониране на лица, работили при тежки и вредни условия на труд

В рубриката на юридическото предаване "Съвети на адвоката" адвокат Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати, основен консултант на  "Законът и Темида", отговаря в ефир на слушателски въпроси. Темата е по запитване на много слушатели. Възможностите за пенсиониране на лица, работили при тежки и вредни условия на труд. Съдебна..

публикувано на 11.10.24 в 14:50

Защо архитектурното наследство на Северна България има нужда от спешно внимание?

Северна България често е свързвана с бедност и сивота, но според Белла Антова, движещата сила зад платформата "Sтетика", тази част на страната крие архитектурни съкровища, които тепърва предстои да бъдат разкрити и оценени. Чрез своя проект "Скритите архитектурни съкровища на Северна България“, Антова и нейният екип целят да покажат красотата и..

обновено на 11.10.24 в 14:07
Лидия Загорова (вдясно) и Анелия Торошанова

Романтичните измами – съвременните онлайн предизвикателства пред малки и големи

Какви са съвременните онлайн предизвикателства пред малки и големи? Проблемът с романтичните измами, който е в световен мащаб, засяга и България. Поводът е 3 октомври – Световният ден за превенция на романтичните измами, учреден в САЩ миналата година. Гост на "Законът и Темида" е Лидия Загорова – психолог, експерт по романтични измами, директор на..

публикувано на 11.10.24 в 12:40