Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сайтът “Как се пише?“ навършва 10 години

“Казвам се Павлина Върбанова. Този блог първоначално нямаше определена насоченост, но постепенно се превърна в блог за българския език.

По образование съм филолог и от доста време работя като езиков редактор и коректор. Изкушена съм и в областта на науката. Защитих дисертация по история на българския език, но ме вълнуват и проблемите на съвременната езикова практика и норма. По лингвистични въпроси съм писала и в предишния си блог.

Най-значимото ми онлайн начинание е сайтът "Как се пише?", който съдържа отговори на повече от 3000 въпроса за правописа, пунктуацията и граматичните правила в българския език. През 2015 г. излезе от печат и първата ми книга – книжният справочник „Как се пише?“, а през 2020 г. – второто му преработено и допълнено издание.

Ако имате въпроси в областта на българския език, не се притеснявайте да ги зададете в "Езикови питанки". На самата мен често ми се иска да се посъветвам с някого :)“ – пише на страниците на блога си Павлина Върбанова, която е главен герой в “Нашият ден“:

Павлина Върбанова

“Сайтът “Как се пише?“ е на линия от 10 години, през април месец имаме юбилей.

Установила съм, че всички работещи идеи идват в процеса на самата работа, тъй като съм практичен човек по начало, предпочитам да създам нещо, което е в полза на хората.

Всичко започна от моя блог. През 2009 г., когато го създадох, имах една отделна страница, която се наричаше “Езикови питанки“, тя и сега може да бъде намерена и досега си съществува и хората продължават да ми задават въпроси.

Там всеки можеше да зададе езиков въпрос и аз му отговарях. Тогава си казах, че не е нужно хората да чакат да им отговарям, а е по-практично да си има един сайт с готови отговори поне на честите въпроси, които възникват при даден езиков проблем."

Преобладават...

"Въпроси, свързани с употребата на пълен и кратък член, както и на слято, полуслято и разделно писане.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Снимки: pavlinav.wordpress.com


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21

20 години грижа и подкрепа: Историята на Движението на българските майки

В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..

обновено на 08.01.25 в 12:57

В защита на "Сините камъни", или защо протестираха в Сливен?

Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..

обновено на 08.01.25 в 11:40