Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сайтът “Как се пише?“ навършва 10 години

“Казвам се Павлина Върбанова. Този блог първоначално нямаше определена насоченост, но постепенно се превърна в блог за българския език.

По образование съм филолог и от доста време работя като езиков редактор и коректор. Изкушена съм и в областта на науката. Защитих дисертация по история на българския език, но ме вълнуват и проблемите на съвременната езикова практика и норма. По лингвистични въпроси съм писала и в предишния си блог.

Най-значимото ми онлайн начинание е сайтът "Как се пише?", който съдържа отговори на повече от 3000 въпроса за правописа, пунктуацията и граматичните правила в българския език. През 2015 г. излезе от печат и първата ми книга – книжният справочник „Как се пише?“, а през 2020 г. – второто му преработено и допълнено издание.

Ако имате въпроси в областта на българския език, не се притеснявайте да ги зададете в "Езикови питанки". На самата мен често ми се иска да се посъветвам с някого :)“ – пише на страниците на блога си Павлина Върбанова, която е главен герой в “Нашият ден“:

Павлина Върбанова

“Сайтът “Как се пише?“ е на линия от 10 години, през април месец имаме юбилей.

Установила съм, че всички работещи идеи идват в процеса на самата работа, тъй като съм практичен човек по начало, предпочитам да създам нещо, което е в полза на хората.

Всичко започна от моя блог. През 2009 г., когато го създадох, имах една отделна страница, която се наричаше “Езикови питанки“, тя и сега може да бъде намерена и досега си съществува и хората продължават да ми задават въпроси.

Там всеки можеше да зададе езиков въпрос и аз му отговарях. Тогава си казах, че не е нужно хората да чакат да им отговарям, а е по-практично да си има един сайт с готови отговори поне на честите въпроси, които възникват при даден езиков проблем."

Преобладават...

"Въпроси, свързани с употребата на пълен и кратък член, както и на слято, полуслято и разделно писане.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Снимки: pavlinav.wordpress.com


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

9600 безвъзмездни книги: Подкрепа за децата, бягащи от войната

9600 книги ще бъдат раздадени безвъзмездно на деца бежанци от Украйна и техните български приятели в България. Това обяви Десислава Алексиева , председател на Асоциация "Българска книга" и майка на пет деца, в ефира на предаването "Нашият ден". Тези книги, издадени от издателство "Лисиче" с подкрепата на Украинския институт на книгата и..

обновено на 29.11.24 в 10:29

Енеаграма: Колко са поведенческите модели?

Енеаграмата е интересна и не толкова популярна система за класификация на личността, представена в предаването "Епизоди от живота". Това е мощен инструмент за себепознание, основан на девет основни личностни типа, наречени енеатипове. Всеки от тях има уникални мотивации, страхове и поведенчески модели. Енеаграмата предоставя възможност за дълбоко..

обновено на 29.11.24 в 09:37

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12