При голям интерес започна изложбата на колоритния пазарджишки художник Васил Петров в галерия „Възраждане”. Живописецът подреди 15 творби. Някои от тях са голямоформатни – 1,8 на 1,4 метра.
Повечето са посветени на древните тракийски мистерии, свързани с виното, Бакхус и Орфей.
Пазарджишкият майстор гостува за 10-и път в пловдивската галерия. Изложбата не носи някакво конкретно име. Тя ще продължи до 7 март.
Работи в областта на кавалетната и монументалната живопис. Участва в множество международни, национални представителни и групови изложби и пленери. Реализирал е над четиридесет самостоятелни изложби в България, Италия, Дания, Мексико, Австрия. От 1990 г. е член на Съюза на Българските художници и на Международна фондация за пластични изкуства IAA,UNESCO.
За изложбата разказва в “Нашият ден“ художникът Васил Петров:
“В последната експозиция е застъпен Орфей, темата е необятна. Митологията е много дълбока тема, защото тя е историята, която, ако съществува днес, ще властва в бъдещето. Ние не трябва да я забравяме. Трябва да правим поуки от нея, които се човешки, те не са технологични, даже не са и точно исторически.“
Още в “Нашият ден“ разказва и галеристът и изкуствовед Красимира Алексиева:
“Вече 22-23 години работим с Васил Петров и мога да кажа, че последната изложба е доста различна. Той е изключителен живописец, не е толкова рисувач, колкото живописец. Той играе с тоновете, майстори и цветовете, краските в една картина. Фигуративът му не е толкова рисуван, колкото изваян от цветовете.
При него присъства най-вече митологията. Интересува се от Древна Гърция, Древен Рим, а тази година е наблегнал на Орфей.
Картините му искат обяснение, в тях има много изречения на латински, които трябва да бъдат преведени на хората, за да вникнат в картината и да разберат точно за какво става въпрос и тогава, запленени от първоначалния вид, вникват в нея.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
Осемдесет години след края на войната дали сме си взели поуките от една от най-трагичните страници в историята на човечеството. 9 май се чества като Ден на Европа в памет на историческото събитие, което поставя началото на обединението на Европа след Втората световна война още през 1950 г., а официално честването започва през 2009 година. Деня на..
В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев " Капка Тодорова , кореспондентка на " Клуб Z " в Берлин. Германия – "фатален сигнал към Европа" "Разбира се, не е окончателна тази присъда, защото тепърва започва работата на правителството на Фридрих Мерц и всичко, в..
Село Ставерци се намира в община Долна Митрополия , област Плевен и в него живеят около 1500 човека. Над селото има останки от късноантично землено укрепление. Историците предполагат, че най-вероятно тук са се укрепили хунските вождове Улцендур и Емцендур, които, както съобщават античните автори, отседнали недалеч от Улпия Ескус. В източната част..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа, както и взаимоотношенията на държавата със САЩ и с Русия. * Бихте ли обяснили защо според Вас до този момент няма разбирателство по отношение на мира? "Мирът е възможен само тогава, когато няма..
Кои бяха акцентите на световния форум по киберсигурност в Сингапур? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсреда – какви са те? Комисар, проф. д-р на науките Илин Савов е с над 25 години професионален опит в службите за сигурност и МВР на Република България. Преподавател в няколко български и чуждестранни универитети и академии...
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов..
"Химикал Х" е новата посока, към която поема, и новата енергия, която раздава, Николай Пенчев - NikiSan. С едноименния си албум един от младите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg