Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 14-20 февруари

Спектакълът „Ефектът Галатея“ на Балет „Арабеск“
Снимка: Музикален театър

„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата от 14 до 20 февруари. Това са някои от акцентите в предаването от 20 февруари:

На провелата в началото на годината среща за бъдещето на държавното кинофинансиране не бяха поканени представители на филмопроизводството у нас. В отговор 38 режисьори от различни поколения написаха отворено писмо, в което изказват своето възмущение от поредния опит да бъде лансирано изкуствено разделение на киното на „зрителско“ и „фестивално“.

От 10 април до 1 май за втори път във Венеция ще се проведе изложението "Homo faber" – най-голямото занаятчийско изложение, под наслов: "Ръчно творчество за по-човешки свят". В рамките на изложението ще бъдат показани над 400 уникални произведения на повече от 350 майстори занаятчии, подбрани от 22 куратори и дизайнери. България ще бъде представена от Регионалния Етнографски музей на открито "Етъра".

"Eфектът Галатея" е заглавието на най-новия спектакъл на балет Арабеск." Премиерата на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски" беше на 17 февруари.

На 19 февруари Нов театър НДК представи спектакъла „Времето е в нас и ние сме във времето”. Постановката, посветена на Васил Левски, е дело на Бойко Илиев. Режисьорът е изготвил и сценария по мотиви от произведения на Иван Вазов, Вера Мутафчиева, Яна Язова, Неда Антонова и документи от епохата.

Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от 20 февруари.

Снимки – Музикален театър


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Маргарита Димитрова

41-вото издание на "Аполония" превръща Созопол отново в сцена на всички изкуства

Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в Созопол.  За втора година концертмайстори от водещи оркестри из Европа ще се обединят на сцената на "Аполония" за неповторимо музикално преживяване.  Официалното откриване на фестивала е на..

обновено на 24.07.25 в 12:07

25 години Шекспиров театър в Паталеница

Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази Шекспирова пиеса е сложено началото на театралната школа "Петровден" през 1999 година от режисьора Христо Церовски. Мениджърът на фестивала Инна Церовска разказва в "Нашият ден" за постигнатото..

публикувано на 24.07.25 в 09:30

Митологичният роман на Джон Фаулз "Магът" излезе в превод на български език

Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият ден" Десислава Желева от издателството разказва повече за митологичния за роман. Книгата е голяма, сложна, философска. В цели 800 страници авторът балансира между мистичното и реалността, между..

публикувано на 24.07.25 в 09:23

Дряново посреща изложба в чест на габровските опълченци

Изложбата "Габровци под Самарското знаме" ще бъде открита в Дряново на 24 юли . Това съобщи Иван Христов, директор на Историческия музей в града. Експозицията е посветена на българските опълченци от Габровския регион – Габрово, Дряново, Севлиево и Трявна , като отдава почит на приноса им в Освободителната война. Изложбата е подготвена от..

обновено на 24.07.25 в 08:56

Стара Загора търси паметта на своите къщи в нов културен формат

Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази вечер от 19:00 часа. Но това не е просто среща или лекция – това е преживяване, насочено към онези, които носят любов към старите сгради, към тяхната история и дух. Какво знаем за старите сгради? А..

обновено на 24.07.25 в 08:54