„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата от 14 до 20 февруари. Това са някои от акцентите в предаването от 20 февруари:
На провелата в началото на годината среща за бъдещето на държавното кинофинансиране не бяха поканени представители на филмопроизводството у нас. В отговор 38 режисьори от различни поколения написаха отворено писмо, в което изказват своето възмущение от поредния опит да бъде лансирано изкуствено разделение на киното на „зрителско“ и „фестивално“.
От 10 април до 1 май за втори път във Венеция ще се проведе изложението "Homo faber" – най-голямото занаятчийско изложение, под наслов: "Ръчно творчество за по-човешки свят". В рамките на изложението ще бъдат показани над 400 уникални произведения на повече от 350 майстори занаятчии, подбрани от 22 куратори и дизайнери. България ще бъде представена от Регионалния Етнографски музей на открито "Етъра".
"Eфектът Галатея" е заглавието на най-новия спектакъл на балет Арабеск." Премиерата на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски" беше на 17 февруари.
На 19 февруари Нов театър НДК представи спектакъла „Времето е в нас и ние сме във времето”. Постановката, посветена на Васил Левски, е дело на Бойко Илиев. Режисьорът е изготвил и сценария по мотиви от произведения на Иван Вазов, Вера Мутафчиева, Яна Язова, Неда Антонова и документи от епохата.
Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от 20 февруари.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg