Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли решение проблемът със студентите от историческите ни общности зад граница

Снимка: Ани Петрова

Ще бъдат ли премахнати пречките пред студентите от историческите ни общности зад граница и пред българските студенти, които по волята на родителите си са израсли в чужбина, но биха искали да се завърнат в родината и да продължат образованието си в български университет?

Темата коментира в “Нашият ден“ Галин Георгиев от Дружество „Родолюбец“:

“Миналата година имаше прецедент в това отношение. Вече 30 години постановление 103 на МС съществува и по силата на това споразумение, прието през 1993 г., в България се обучават българчета от нашите стари диаспори от Украйна, Молдова, Сърбия и Македония. Всеки, който има български произход, може да кандидатства и да се учи в прародината си.

Привилегиите по това постановление не са толкова много, но все пак имат право да ползват общежитие, да получават стипендия.

Но миналата година от МОН приеха правила по изпълнение на споразумението, в които за първи път заложиха българското гражданство като пречка, като един вид рестрикция, за да не могат българчета от изброените общности да кандидатстват в България.

Така условията, при които те се обучават, се приравняват с условията на всички останали български граждани, но ние се обявяваме срещу това, изхождайки от мисълта и презумпцията за различния статут на българчетата от историческите ни диаспори. Защото, получавайки българско гражданство, на тях не им се дава директно дом, имот, средства и родители в България.“

Какво трябва да се случи в промяната в Закона за българите, живеещи в чужбина?

“Имаме конкретно предложение и парламентарната комисия, начело с г-жа Антоанета Цонева, вече провежда такива анкети. Искаме в член 2-ри да бъде включена нова 4-та точка в Закона със следния текст “притежава чуждестранно или българско гражданство“.

Чуйте Галин Георгиев в звуковия файл. 


Темата коментира в “Нашият ден“ Антоанета Цонева, председател парламентарната комисия за политиките за българите извън граница:

“Били са създадени пречки пред приемането на студенти от Украйна, Молдова и Западните покрайнини. Това са едни специални разпоредби и постановления за българските висши училища, които осигуряват специфични квоти за младежите от тези български общности.

В определен момент започва една нова интерпретация на нормативната уредба, която създава пречки пред определен брой от тези младежи, а именно такива, които са придобили българско гражданство. По новото интерпретиране на правилата се решава, че не отговарят на критериите и изискванията да бъдат приемани по постановление 103.

Добрата новина е, че започна един интензивен диалог между заинтересованите страни. Бяхме сезирани, както всички институции. Направи се дискусия в Комисията, която ръководя с Дирекция “Висше образования“ на МОН. Смятам, че в следващия един месец трябва да бъде намерен подход, който да премахне тези пречки и да запази това облекчено положение, съществувало в годините.“

Чуйте Антоанета Цонева в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55

"Чистота или смърт" – откровен киноразказ за зависимостите

Да пребориш дадена зависимост означава да разчупиш оковите на собственото си минало. Да изчистиш ума и с тялото си е дълъг процес на бунт срещу хаоса и борба за живот. Документалният филм "Чистота или смърт" събира историите на хора, зависими от наркотици, алкохол и хазарт, в цел да даде нова перспектива за разбиране на зависимостите и..

публикувано на 27.11.24 в 09:54

От професионализъм до безсилие: Когато дори добрите полицаи не могат да помогнат

В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..

обновено на 27.11.24 в 09:37