Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Асен Дудов: Националният антираков план е план за въвеждане на Европейския

Проф. Асен Дудов
Снимка: Аджибадем Сити Клиник

Какво представлява Европейският противораков план и какво е приложението му в България?

Темата коментира в “Нашият ден“ проф. Асен Дудов, председател на Българското онкологично научно дружество:

“Искам да поставя акцент върху това, че не трябва, правейки Национален план, да излизаме извън Европейския контекст. Европейският противораков план не трябва да се променя в своята същност, а да бъде унифициран в отделните страни членки. Националният план представлява план за въвеждането на Европейския противораков план.

Планът има четири стълба. Първият се състой в това как да се предпазим и как да проведем скрининг, пресяване на хората, за да открием онкологичните заболявания. Или как да избегнем факторите на околната среда, водещи до онкологични заболявания. Ваксинациите срещу човешки папиломен вирус както при момичетата, така и при момчетата предпазват от редица форми на рак – на маточната шийка, тумори на главата и шията при двата пола. Тази група злокачествени заболявания може драстично да намалее с тази ваксинация.

Друга ваксинация, която има положителен ефект във времето е срещу Хепатит Б, която за щастие стана задължителна при децата.

Другите стълбове – иновативна диагностика и лечение и не на последно място идва четвъртият стълб, свързан с качеството на живот.

До средата на месец март трябва да изпратим един първичен проект по този разписан график, който има ЕК.

Излъчили сме експертен съвет, колеги, които работят с колегите назначени от министъра на здравеопазването. Работата е съвместна и е на институционално ниво. Всичко, което правим се предава на Министерство на здравеопазването, за да може да залегне като национална политика и да стане факт и в нашата страна.

Трансгранично здравно обслужване

“Обслужването на пациенти, особено в рамките на ЕС, е изключително важен аспект. Това, което не може да се направи в една страна членка на ЕС, специално в областта на онкологията, би могло да се извърши в друга.

Началото на такъв механизъм в момента съществува. Това е т.нар. Формуляр - E112, който позволява такова лечение в страните  членки. Но това все пак е само едни сегмент от пъзела, който трябва да се изгради, за да стане и това трансгранично сътрудничество.

Специално в областта на клиничните изпитвания България е един търсен, оценен и желан партньор, тъй като лекарите както в областта на онкологията, така и в други специалности, работят клинични изпитвания с много високо качество.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..

публикувано на 15.07.25 в 16:15
Проф. Милен Замфиров

Новите технологии в съвременния образователен процес

Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..

публикувано на 15.07.25 в 12:45
Денис Иванов

СофтУни организира уебинар на тема "AI за архитекти"

Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..

публикувано на 15.07.25 в 11:38

Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж: Призвание, дълг и успехи

Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..

публикувано на 15.07.25 в 11:30
Нина Цанева и Йорданка Фандъкова

Йорданка Фандъкова: Най-важната промяна в образованието е цялостната

Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея?  На тези въпроси в "Нашият..

публикувано на 15.07.25 в 10:50