Какво представлява Европейският противораков план и какво е приложението му в България?
Темата коментира в “Нашият ден“ проф. Асен Дудов, председател на Българското онкологично научно дружество:
“Искам да поставя акцент върху това, че не трябва, правейки Национален план, да излизаме извън Европейския контекст. Европейският противораков план не трябва да се променя в своята същност, а да бъде унифициран в отделните страни членки. Националният план представлява план за въвеждането на Европейския противораков план.
Планът има четири стълба. Първият се състой в това как да се предпазим и как да проведем скрининг, пресяване на хората, за да открием онкологичните заболявания. Или как да избегнем факторите на околната среда, водещи до онкологични заболявания. Ваксинациите срещу човешки папиломен вирус както при момичетата, така и при момчетата предпазват от редица форми на рак – на маточната шийка, тумори на главата и шията при двата пола. Тази група злокачествени заболявания може драстично да намалее с тази ваксинация.
Друга ваксинация, която има положителен ефект във времето е срещу Хепатит Б, която за щастие стана задължителна при децата.
Другите стълбове – иновативна диагностика и лечение и не на последно място идва четвъртият стълб, свързан с качеството на живот.
До средата на месец март трябва да изпратим един първичен проект по този разписан график, който има ЕК.
Излъчили сме експертен съвет, колеги, които работят с колегите назначени от министъра на здравеопазването. Работата е съвместна и е на институционално ниво. Всичко, което правим се предава на Министерство на здравеопазването, за да може да залегне като национална политика и да стане факт и в нашата страна.
Трансгранично здравно обслужване
“Обслужването на пациенти, особено в рамките на ЕС, е изключително важен аспект. Това, което не може да се направи в една страна членка на ЕС, специално в областта на онкологията, би могло да се извърши в друга.
Началото на такъв механизъм в момента съществува. Това е т.нар. Формуляр - E112, който позволява такова лечение в страните членки. Но това все пак е само едни сегмент от пъзела, който трябва да се изгради, за да стане и това трансгранично сътрудничество.
Специално в областта на клиничните изпитвания България е един търсен, оценен и желан партньор, тъй като лекарите както в областта на онкологията, така и в други специалности, работят клинични изпитвания с много високо качество.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg