Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Десислава Минчева: Българите започнаха да преоткриват страната си

Десислава Минчева е една млада българка с дух. Тя е международен експерт и създател на проекти в туризма, провокиращи промяна в мисленето и успеха на дестинации.

Десислава Минчева е главен герой в “Нашият ден“:

“От малка имах усещането, че трябва да помагам на другите. Да допринасям за обществото, да съм помогнала поне мъничко на някого. Обичам природата и се радвам на малките неща.

Така постепенно туризмът и проектите започнаха да играят значима роля в живота ми.

Завършила съм международни отношения и винаги съм искала да се развивам професионално на международно ниво, но да остана в същото време и в България, за да допринасям с каквото мога за страната си.

Професионалният ми път ме доведе в посока на разработване и управление на международни проекти.

Преди около десетина години, завърших т.нар. Харвардски курсове, които допълнително ме вдъхновиха да изляза от своята зона на комфорт. Да започна своя инициатива, с която да подпомагам местните общности.

Темата в чието разработване участвах беше – създаване на български клъстер за специализиран туризъм.

Така станах част от инициаторите на туристическо сдружение чиято мисия е насочена към специализираните форми на туризъм и към т.нар. “търсещи туристи“. Това е термин, който въведохме още преди 10 години за тези туристи, които търсят автентичното и искат да се докоснат до културата и традициите на дадена дестинация, търсещите преживяване.

Пандемията се отрази сериозно върху туризма. Туристите се насочиха повече към индивидуални преживявания, кум културата и традициите. Българите започнаха да преоткриват страната ни.

„DANUrB – Градски бранд Дунав“

Целта на проекта „DANUrB – Градски бранд Дунав“ е да допринесе за устойчивото използване на природното и културното наследство и ресурси на региона чрез изграждането на пространствено- културна мрежа.

Мрежата свързва общностите по реката в единен туристически бранд, предлагащ тематични маршрути и възможности за развитие, които могат да увеличат броя посетители и времетраенето на техния престой в региона.

В последните години се фокусирахме именно върху т.нар. “свиващи се“ населени места. Една от целите на е да се разработи проект, който свързва населените места и местните общности в една международна мрежа и система.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55