Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Непосилното житие на бохемата“

Как българските художници виждат света по време на пандемията? Жива ли е бохемата в тези времена?

Една изложба с творби на художници от различни градове на България, наречена "Непосилното житие на бохемата", е представена в габровската галерия "Орловска" 10.

Галеристката Ива Съйкова и художникът Орфей Миндов, директор на Националната гимназия за приложни изкуства „Тревненска школа“ в Трявна, представят съвместната изложба в "Артефир"

"Колкото на пръв поглед темата на тазгодишната изложба малки форми (формат 22/22 и 20/20) да изглежда отвлечена и абстрактна, тя носи голяма свобода – за интерпретация на лични и колективни преживявания, и за екзистенциални послания.

Житие – ако се отклоним от изначалното тълкуване на думата, а именно живот на светец, и го разгледаме като живот на всеки отделен индивид, като биография, или да използваме красивата дума животопис, то ще забележим, че в житието на артиста – художник, музикант, писател, кинаджия, танцьор и т.н., самото живеене е творчески акт. Бохема е общност, съставена от хора на изкуството и техни последователи, които водят весел, безгрижен живот, въпреки житейските тегоби. Бонвивани!

Светът все още е изплашен и е в ступор от пандемията. Въпреки това бохемата е жива! Редиците може би са оредели, но докато свят светува, ще я има. В нея ще се вливат нови, свежи, талантливи фигури. Общност от шарени птици, солта и пипера на всяко общество. Тя е еманация на радостта от живота, неговата проявеност и неговият смисъл. Смисълът и необходимостта да се живее леко, безгрижно, по детски наивно, като за първи и последен път! С лекота и красиво!"

Чуйте повече от звуковия файл.

Участници: Иво Бистрички, Румен Рачков, Маргарита Рачкова, Цветелина Максимова, Стефан Петков, Калоян Илиев - Кокимото, Константин Константинов, Михаела Антонова Зоева, Орфей Миндов, Росен Марковски, Майа Антова, Кирил Иванов, Нено Белчев, Радоил Серафимов, Павел Църов, Йордан Костов, Цветелина Стефанова, Стефан Божков, Росен Кръстев Румен Димитров - Попа, Емануела Ковач, Мариана Сърбова, Христина Георгиева, Цветан Кръстев, Кольо Мишев, Мариана Манева, Иван Матеев, Васил Ангелов, Горан Тричковски, Пенка Минчева, Валери Чакалов, Валентина Лапчева, Лидия Каркеланова, Марина Ангелова - Гонзалес, Александрина Иванова, Лиляна Дворянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуството на музиката и природата се срещат в Jam on the River

Започва седмото издание на Международния фестивал на музиката и изкуствата Jam on the River. Мотото на форума тази година е "Свободата е култура". Сред участниците са Плевенската филхармония, Йордан Камджалов, Вероника Тодорова, Атанас Маринов, Минко Ламбов и Цветан Недялков. Началото на фестивала ще бъде на 30 юли в двора на Основно училище..

публикувано на 28.07.25 в 17:40
Велин Манов, Мария Василева и Мартина Йорданова

Дарението на Гауденц Руф на Националната галерия, подредено в изложба

Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..

публикувано на 28.07.25 в 16:14

Писателят анималист разказва…

Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата!  Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар,  кучкар, инженер, но и..

публикувано на 28.07.25 в 14:05

Георги Шашиков: Фаготът като съдба и билет към Япония

В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..

обновено на 28.07.25 в 13:12

Глаголицата вдъхновява художничка за изложбата ѝ "Словото за Мир"

"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..

публикувано на 28.07.25 в 13:10