Как българските художници виждат света по време на пандемията? Жива ли е бохемата в тези времена?
Една изложба с творби на художници от различни градове на България, наречена "Непосилното житие на бохемата", е представена в габровската галерия "Орловска" 10.
Галеристката Ива Съйкова и художникът Орфей Миндов, директор на Националната гимназия за приложни изкуства „Тревненска школа“ в Трявна, представят съвместната изложба в "Артефир"
"Колкото на пръв поглед темата на тазгодишната изложба малки форми (формат 22/22 и 20/20) да изглежда отвлечена и абстрактна, тя носи голяма свобода – за интерпретация на лични и колективни преживявания, и за екзистенциални послания.
Житие – ако се отклоним от изначалното тълкуване на думата, а именно живот на светец, и го разгледаме като живот на всеки отделен индивид, като биография, или да използваме красивата дума животопис, то ще забележим, че в житието на артиста – художник, музикант, писател, кинаджия, танцьор и т.н., самото живеене е творчески акт. Бохема е общност, съставена от хора на изкуството и техни последователи, които водят весел, безгрижен живот, въпреки житейските тегоби. Бонвивани!
Светът все още е изплашен и е в ступор от пандемията. Въпреки това бохемата е жива! Редиците може би са оредели, но докато свят светува, ще я има. В нея ще се вливат нови, свежи, талантливи фигури. Общност от шарени птици, солта и пипера на всяко общество. Тя е еманация на радостта от живота, неговата проявеност и неговият смисъл. Смисълът и необходимостта да се живее леко, безгрижно, по детски наивно, като за първи и последен път! С лекота и красиво!"
Чуйте повече от звуковия файл.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg