Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лора Маркова: Пътят към музиката беше много натурален за мен

Снимка: Делян Койчев

Младата и много талантлива цигуларка Лора Маркова е родена през 2003 година в София. Започва да свири на цигулка на 5-годишна възраст в класа на именития цигулков педагог Благородна Танева в Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в София, където учи и в момента. Когато е на 11, Лора е поканена за солистка на Фестивалния оркестър под диригентството на Емил Табаков в Новогодишния концерт в зала 1 на Националния дворец на културата на 1 януари 2015 година.

На 16 става най-младият концертмайстор на професионален оркестър в България по покана на диригента Йордан Камджалов и неговия Genesis Orchestra. В биографията на Лора присъства множество отличия и награди от престижни конкурси, сред които „Антон Рубинщайн“ в Дюселдорф, „Пиколо виолино“ в Италия, „Концертино Прага“ организиран от Чешкото национално радио, „Леонид Коган“ в Брюксел и „Тибор Варга Джуниър“ в Сион, Швейцария.

Към концертните изяви на цигуларката могат да се добавят участия  във фестивалите „Варненско лято“, „CIMA“ във Виена,  Дните на България във Франкфурт, „Музика Мунди“ в Брюксел, „Съкровища от България“ в Карнеги Хол - Ню Йорк, и други концерти във Франция, Италия, Гърция, Германия, Швейцария, Португалия. Активно посещава и различни майсторски класове при проф. Михаел Фришеншлагер, проф. Дора Шварцберг, проф. Леонид Кербел, проф. Захар Брон, проф. Иври Гитлис, проф. Павел Верников, проф. Светлана Макарова, Кеворк Мардиросян, проф. Марио Хосен, Веско Ешкенази, Светлин Русев, Мила Георгиева, Димитър Буров, Леонидас Кавакос и др.

Повече за впечатляващата кариера на Лора Маркова, за нейните интереси и бъдещи проекти ще научите в предаването „Български изпълнители“ на вълните на програма „Христо Ботев“ в петък (25 февруари) от 23 часа.

Снимки: Делян Койчев, sofiaphilharmonic.com



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Боян Лечев

Миговете вдъхновение на Боян Лечев

В петъчната вечер ще възкресим спомена за проф. Боян Лечев – изумителен цигулар, потомствен музикант и любим педагог за десетки свои ученици, които не могат да го забравят. Боян Лечев бе орисан да прокарва пътеки. Неистово го мамеше непознатото, като сонатата за соло цигулка на Прокофиев. Изпълни я за пръв път у нас преди 50 години. Големият..

публикувано на 04.10.24 в 08:25

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15

Пътеводната звезда на певицата Леонора Илиева в операта

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва  Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От..

публикувано на 01.10.24 в 08:50

Музика от Брамс в бутиков концерт с история в София

Поредицата "Концерти с история" отбелязва  Международния ден на музиката 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София. В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент в..

публикувано на 01.10.24 в 08:00
Консорт „Беншоа“

Възстановената Missa Scaramella

Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на Missa Scaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен..

публикувано на 30.09.24 в 14:59